15° Açık

Zeka testinde dahileri solladı

İngiltere’de yaşayan İranlı Tara Sharifi, zeka testinden 162 puan alarak dünyanın yaşamış en zeki insanı olarak bilinen ABD’li Albert Einstein aldığı puanı geçti. İngiltere’de yaşayan 11 yaşındaki İranlı Tara Sharifi, zeka testinde 162 puan aldı. Küçük kız 160 puan alan Almanya doğumlu teorik fizikçi Albert Einstein ve İngiliz fizikçi ve astronom Stephen Hawking gibi dünyanın en parlak beyinlerini geçmeyi […]
Eğitim - 6 Haziran 2019 10:52 A A
İngiltere’de yaşayan İranlı Tara Sharifi, zeka testinden 162 puan alarak dünyanın yaşamış en zeki insanı olarak bilinen ABD’li Albert Einstein aldığı puanı geçti.

İngiltere’de yaşayan 11 yaşındaki İranlı Tara Sharifi, zeka testinde 162 puan aldı. Küçük kız 160 puan alan Almanya doğumlu teorik fizikçi Albert Einstein ve İngiliz fizikçi ve astronom Stephen Hawking gibi dünyanın en parlak beyinlerini geçmeyi başardı.

İngiliz medyası, yüksek zekalılar topluluğu olarak bilinen MENSA’nın testinden 140 ve üstü puan alanların dâhi olarak tanımlandığını, Tara’nın Oxford Üniversitesi’nde girdiği testten 162 alarak iki puanla Einstein’ın rekorunu kırdığını duyurdu. Testin belirli bir zaman içerisinde bir dizi soruların yanıtlanmasından ibaret olduğunu ve öğrenciye belirli kavramlar verip bunlar üzerinde yoğunlaşmalarının istendiği belirtildi. Tara’nın rekor kırmasının ardından ailesi başta olmak üzere tüm MENSA topluluğunun şoka girdiği belirtilirken, Tara başarısıyla ilgili şöyle konuştu: “Bu teste girmek ailem ve benim ortak kararımızdı. MENSA topluluğuna katılmak büyük ayrıcalık. Okul arkadaşlarıma test sonucundan bahsettim. Hepsi şoke oldu.”

Bu kadarını beklemiyorduk

Babası ise Tara ile gurur duyduğunu söyledi. Baba Hüseyin Sharifi, “Televizyondaki matematik sorularını diğer yarışmacılar cevaplamadan cevaplıyordu. Zeki olduğunun farkındaydık ama bu kadar olduğunu biz de anlayamamıştık” diye konuştu. Tara’nın matematik alanında ilerlemek istediği belirtiliyor.

3’üncü çZocuk dahi

Ancak Tara Sharifi, Einstein ve Hawking’in rekorunu kıran ilk ‘çocuk dâhi’ değil… 2016’da 12 yaşındaki Hint asıllı İngiliz vatandaşı Rajgauri Pawar adlı kız testte 162 skorunu almıştı. 2017’de de İngiltere’de yaşayan 11 yaşındaki yine Hint asıllı Arnav Sharma, 162 puanı yakalamıştı.

Bu haber 281 kez okundu.
Eğitim - 10:52 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]