17° Açık

Yer: Dolmabahçe Sarayı… İlk kez görüntülendi!

Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan Sultan 1. ve 2. Mahmud’un eşlerinin türbeleri, ilk kez basına tanıtıldı. Dolmabahçe Sarayı’ndaki Sulan I. ve II. Mahmud’un eşlerinin bulunduğu ve daha önce hiçbir ziyaretçinin görmediği türbe, basına tanıtıldı. Dolmabahçe Sarayı’nda Mabeyn Köşkü ile Camlı Köşk’ü birbirine bağlayan koridorun altında, Sultan I. Mahmud’un eşleri Raziye ve Ramiye kadınefendiler ile Sultan II. Mahmud’un eşi Dilseza kadınefendi ile bu kadınefendiden doğma Emine Sultan’ın türbesi, […]
Kültür Sanat - 1 Haziran 2019 14:07 A A
Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan Sultan 1. ve 2. Mahmud’un eşlerinin türbeleri, ilk kez basına tanıtıldı.

Dolmabahçe Sarayı’ndaki Sulan I. ve II. Mahmud’un eşlerinin bulunduğu ve daha önce hiçbir ziyaretçinin görmediği türbe, basına tanıtıldı.

Dolmabahçe Sarayı’nda Mabeyn Köşkü ile Camlı Köşk’ü birbirine bağlayan koridorun altında, Sultan I. Mahmud’un eşleri Raziye ve Ramiye kadınefendiler ile Sultan II. Mahmud’un eşi Dilseza kadınefendi ile bu kadınefendiden doğma Emine Sultan’ın türbesi, basın mensupları tarafından ilk kez görüntülendi.

Türbe hakkında bilgi veren Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız,türbenin Dolmabahçe Sarayı’ndan yaş olarak daha eski bir yapı olduğunu söyledi.

Türbenin sarayın içerisinde yer almasının kamuoyuna ilginç gelebileceğini belirten Yıldız, şöyle devam etti:

”Çünkü sarayların içerisinde türbe bulunması çok alışılageldik bir vaka değil. Burada bu türbenin bulunmasının ise bir sebebi var. Dolmabahçe Sarayı’ndan önce burada mevcut olan Beşiktaş Sahil Sarayı’nın müştemilat yapılarından bir tanesinin parçaları bu ve Sultan I. Mahmud’un önce iki eşi burada defnediliyor. Hemen ardından da Sultan II. Mahmud’un da burada eşi, başkadınefendisi burada bulunuyor. Bu hatıraları burada yaşatabilmek amacıyla Beşiktaş Sahil Sarayı yıkılıp da Dolmabahçe Sarayı inşa edildiğinde bu bina muhafaza edilmiş. Uzun yıllar burası kapalı kalmış bir mekandı. Dolmabahçe Sarayı’nın yapısından daha klasik döneme ait bir yapı. Dolmabahçe Sarayı tamamıyla 19. yüzyıl mimarisini yansıtırken, burası daha klasik döneme ait bir yapı. Sultan II. Mahmud’un 11 aylıkken bir yangında vefat eden kızı da burada metfun. Yani burada bir bebek mezarımız da bulunuyor. Bu dört hanımefendinin mezarı tabii ziyaretçilerin görebildiği bir lokasyonda değil. Günümüze kadar ulaşmış olması nedeniyle Milli Saraylar tarafından sürekli muhafaza altındaydı. İlk defa olarak türbemiz kapsamlı bir bakımdan geçti ve sizler vasıtasıyla kamuoyuna bu gelişmeyi duyurmuş oluyoruz.”

Mescid-i Nebevi’den gelmiş örtüler var

Yasin Yıldız, türbedeki tarihi eserlerin kıymetli olduğunu dile getirerek, “Sandukaların hepsinin üzerinde Mescid-i Nebevi’den gelmiş örtüleri bulunuyor. Bu zaten Osmanlı ailesinde bir gelenek. En son Neslişah Sultan da rahmetli olduğunda onun da tabutunun üzerine bu şekilde serildi.” dedi.

Türbenin ziyarete açılıp açılmayacağıyla alakalı kendilerine çok sayıda soru geldiğini vurgulayan Yıldız, ”Burası Dolmabahçe Sarayı’nın yapısı itibarıyla ziyaret güzergahlarına uzak bir nokta. Ancak burayı temiz, her zaman ziyaret edilebilir bir şekilde tutmak da bizim müzecilik açısından bir vazifemiz.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 318 kez okundu.
Kültür Sanat - 14:07 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]