12° Açık

Valilik ‘Pontus’ rezaletine izin vermedi!

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi adlı bir kuruluş sözde “Pontus Soykırımı’nın 100’üncü Yılı” konulu bir etkinlik düzenlemek istedi. Ankara Valiliği, Yunanistan’ın Türkiye’yi suçladığı kampanyalarına paralel olarak yapılmak istenen skandal toplantıya gelen tepkiler üzerine izin vermedi. Anadolu’yu işgal etmek isteyenlerin emellerini milletin yırtıp attığı Kurtuluş Savaşı’nın 100. yılında, 100 yıl önceki tehditler yeniden hortluyor. Türkiye’nin, Milli Mücadele […]
Gündem - 17 Mayıs 2019 12:13 A A

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi adlı bir kuruluş sözde “Pontus Soykırımı’nın 100’üncü Yılı” konulu bir etkinlik düzenlemek istedi. Ankara Valiliği, Yunanistan’ın Türkiye’yi suçladığı kampanyalarına paralel olarak yapılmak istenen skandal toplantıya gelen tepkiler üzerine izin vermedi.

Anadolu’yu işgal etmek isteyenlerin emellerini milletin yırtıp attığı Kurtuluş Savaşı’nın 100. yılında, 100 yıl önceki tehditler yeniden hortluyor. Türkiye’nin, Milli Mücadele zaferi Ermeni yalanlarının ardından “Karadeniz’de Pontus soykırımı” iddiasıyla da bulandırılmaya çalışılıyor.

Geçmişte Ermeni ve Rumları Sevr planları için kullananlar 100 yıl sonra Anadolu üzerindeki hesaplarını sözde soykırım iddialarını çeşitlendirerek ısıtmaya çalışıyor. 70’li yıllarda terör örgütü ASALA ile aynı anda başlatılan sözde ‘Ermeni Soykırımı’ kampanyasına, hemen ardından Kürtlerin istismarı için bölücü örgüt PKK’nın ortaya çıkması eklenmişti. Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak isteyenlerin açmak istediği konu başlıklarına son dönemde sözde ‘Pontus Soykırımı’ da eklendi.

Yunanistan uzun zamandır kaşıyor

Pontus yalanı özellikle Yunanistan’ın destekleriyle son yıllarda ivme kazandı. Yunan Meclisi, 1994 yılında aldığı kararla, sözde ‘Pontus Soykırımı’ iddiasını devlet tezi haline getirdi. Pontus rüyası kuran çevreler de son dönemde bu propagandayı artırdı. Yunanlılar sözde soykırımın 100. yıldönümü iddiasıyla etkinlikler düzenleyecek; Pam-Pontuslular Federasyonu (POE) Atina ve Pire’de anma etkinlikleri yapacak. Yunanlılar 19 Mayıs’taki bir dizi etkinliğin ardından Atina’daki Türk büyükelçiliğine yürüyerek sözde soykırımı anlatan bildiriler okuyacak.

Valilik provokasyona izin vermedi

Pontus yalanını sıcak tutmak isteyen çevreler, Türkiye’de son dönemde sağlanan demokratik ortamı da istismar etmeye başladı. İstismar girişiminin son örneği başkent Ankara’da yaşandı. KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın genel merkezinde toplanmak isteyen Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi üyeleri, Kurtuluş Mücadelesi’nin 100. yıldönümünü sözde ‘Pontus Soykırımı’nın 100. yıldönümüymüş gibi anmaya kalkıştı. Ankara Valiliği’nin izin vermeyerek büyük bir provokasyonu önlediği etkinlikte, sözde soykırım iddiaları konuşulacaktı.

Rumların ekibi sağlam

Afrin harekâtı için “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyen Türk Tabipler Birliği’nin destekçisi KESK zihniyetince tertiplenmek istenen toplantı, eğer düzenlenseydi Fikret Başkaya’nın açılış konuşmasıyla başlayıp, Mahmut Konuk’un moderatörlüğünde yürütülecekti. Konuşmacılar ise Mert Kaya, Okan Levent Küçükersan, Ramazan Gezgin olarak belirlenmişti. Moderatör Mahmut Konuk, 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişiminin ardından KHK ile sağlık memurluğu görevinden ihraç edilmiş bir isim. Konuk, “Hrant’ın Bıraktığı Yerden Öncesi ve Sonrasıyla 1915, İnkar ve Yüzleşme” ile “1915 ve Sonrasında Pontus Soykırımı” gibi derlemelerin yazar ve editörleri arasında bulunuyor. Pontus hayranlığıyla bilinen Mert Kaya da “Müslümanlaş(tırıl)mış Rumlar” kitabının yazarı.

Sanki gece yarısı ekspresi

Pontus Rum tahrikli toplantıda, Yunanistan yapımlarından ‘The Band’ (Bando) adlı belgesel de izletilecekti. Türkiye’yi karalayan ‘Gece Yarısı Ekpresi’ filmini aratmayan, yönetmenliğini Nikos Aslanidis’in üstlendiği film, Mustafa Kemal’in muhafız birliği komutanı Giresunlu Topal Osman ile 42. ve 47. Gönüllü Alaylarını Karadeniz’de Rumları katletmiş gibi anlatıyor. Sözde soykırım iddiaları ile Kurtuluş Mücadelesi’ni gölgelemeye çalışan Pontusçuların utanç girişimi Ankara Valiliği tarafından engellendi. Valilik, demokratik kitle örgütlerinden gelen şikayetler ve tepkiler üzerine etkinliği yasaklandı. Böylece bu çevrelerin oyunu boşa çıkarıldı.

Aynı tasarı 1997 yılında da gündemdeydi

Fener Rum Kilisesi öncülüğünde 20-28 Eylül 1997 tarihinde gerçekleştirilen “Karadeniz’i Kurtarma Çevre Kirliliği” kılıfı altında düzenlenen sempozyumun ardında Pontus hayali bulunuyordu. Bizans İmparatorluğu hayaliyle yanıp tutuşan Fener Rum Patriği Bartholomeos ile birlikte Rahmi Koç, uluslararası silah tüccarı Ağa Han, Dünya Yahudi Cemaatleri temsilcileri, bir yığın Yunanlı çevre bilimci ve işadamlarından oluşan 400 kişilik heyet, ‘Bilim ve Çevre Sempozyumu’ adı altında “Karadeniz’i kurtaralım” sloganı eşliğinde ‘Pontus’ rüyasını yeniden gündeme taşımıştı.

İngiltere’de Dersim anması

Türkiye’ye yönelik planlı eylemler dizisinin son halkası geçtiğimiz günlerde İngiltere’de gerçekleştirildi. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, İngiltere Parlamentosu’nda düzenlenen sözde Dersim olaylarının 81. yılı anmasına katıldı. Türkiye düşmanları ile aynı safta yer alan Önlü, “Sadece Türkiye devleti değil bu katliama sessiz kalan ve bir parçası olan bütün devletler bununla yüzleşmeli” dedi.

100.yıl kutlamaları rahatsız etti

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı etkinlikleri, bağımsız Türkiye yolunda atılan adımların en önemlisi oldu. Bu yıl başlayan ve Cumhuriyetin ilanının 100. yılına, yani 2023’e kadar devam edecek etkinlikler kapsamında Milli Mücadele ruhu canlı tutulacak. 2019 yılı boyunca tüm Türkiye’de gençlik, spor ve kültür etkinlikleri düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında Amasya Tamimi, Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlanacak. Ermeni iddiaları, Dersim ve PKK’nın ardından pişirilen Pontus hezeyanı, Türkiye’deki ‘bağımsızlık’ coşkusunu bulandırmayı hedefliyor.

(Yeni Şafak)

Bu haber 202 kez okundu.
Gündem - 12:13 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]