Parçalı bulutlu

Trump’tan İran’a tehdit: “Karşılığı ağır olur”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la görüşmesi sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, ‘İran’la neler olacağını göreceğiz. Eğer bir şey yaparlarsa bu çok kötü bir hata olur. Eğer (ABD’ye karşı) bir şey yaparlarsa karşılığı ağır olur’ dedi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) içerisindeki emirliklerden biri olan Füceyre yakınlarında dört ticari tankerin sabote edildiğinin açıklanmasının ardından Başkan Donald […]
Genel - 14 Mayıs 2019 15:42 A A

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la görüşmesi sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, ‘İran’la neler olacağını göreceğiz. Eğer bir şey yaparlarsa bu çok kötü bir hata olur. Eğer (ABD’ye karşı) bir şey yaparlarsa karşılığı ağır olur’ dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) içerisindeki emirliklerden biri olan Füceyre yakınlarında dört ticari tankerin sabote edildiğinin açıklanmasının ardından Başkan Donald Trump, Tahran’a karşı yeni bir sert uyarıda bulundu. Trump, Tahran’ın “saldırı niteliğinde herhangi bir şey yapması” halinde bunun bedelini ağır şekilde ödeyeceğini söyledi.

İran’a yeni gözdağı

Trump, Oval Ofis’te Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Petrol tankerlerine BAE açıklarında düzenlenen saldırının sorulması üzerine Trump, “Eğer bir şey olursa bu İran için çok büyük bir sorun olur” dedi.

Saldırıya uğrayan tankerlerden ikisi Suudi Arabistan’a diğer ikisiyse BAE’ye ait. Füceyre, dünyanın en büyük yakıt nakliyat merkezlerinden olan Hürmüz Boğazı’nın hemen çıkışında yer alıyor.

ABD, İran’dan şüpheleniyor

Saldırının ayrıntıları net değil ancak Reuters’ın geçtiği bir habere göre, Amerikan istihbaratı hakkında bilgi sahibi bir Amerikalı yetkili, ABD’nin İran’dan şüphelendiğini ama henüz ellerinde bunu doğrulayacak bir delil olmadığını söyledi.

BAE saldırı sonrasında Füceyre limanında faaliyetlerin aksamaya uğramadığını, saldırılarda yaralanan kimse de bulunmadığını belirtti.

Bölgede tansiyon yüksek

Bölge son dönemde Amerika ve İran arasında tansiyonun yükseldiği ve Amerika’nın uçak gemisi ve bombardıman uçaklarını sevk ettiği bir alan.

Bu ayın başında Amerika Denizcilik Dairesi yaptığı bir açıklamayla, İran’ın Ortadaoğu’da petrol tankerlerini ve ticari gemileri hedef alabileceğine yönelik bir uyarıda bulunmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı da Füceyre kıyısı yakınlarında tankerlere yönelik saldırıları kaygı verici ve korkunç olarak nitelendirdi ve olayın araştırılmasını istedi.

kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/

Bu haber 153 kez okundu.
Genel - 15:42 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ümraniye İlçe Belediye Başkanımız Sn İsmet Yıldırım Bey’i makamında ziyaret
  Asiad Anadolu Birleştirici Ve Sanayici İş İnsanları olarak Ümraniye İlçe Belediye Başkanımız Sn İsmet Yıldırım Bey’i makamında ziyaret ettik. Sn İlçe Başkanımız Mahmut Eminmollaoğlu Bey’in de bulunduğu istişare ziyaretimiz çok güzel bir muhabbet eşliğinde geçti. Belediye Başkanımızın göstermiş olduğu samimi davranışı ve misafirperverliği, beyefendi kişiliğe şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkür ederim.  
 • 02
  MHP Lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum gününü kutladı
  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, telefonla aradığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum gününü kutladı. İSTANBUL (AA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğum gününü kutlayan Bahçeli’ye teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanMHP Genel Başkanı Devlet Bahçelipolitika Muhabir Güç Gönel,Berk Özkan Yayınlayan Arif Konak
 • 03
  ABD Senatosundaki Cumhuriyetçilerin lideri McConnell’dan Trump’ın 2024 adaylığına destek
  ABD’de Cumhuriyetçi Partinin Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, uzun süredir tartışma yaşadığı eski Başkan Donald Trump’ın 2024’te adaylığı garantilemesi durumunda kendisini destekleyeceğini açıkladı. WASHINGTON (AA) – 6 Ocak Kongre baskınının ardından ters düştüğü Trump’a sert eleştirilerde bulunan McConnell, Fox News canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Ülkede 2024’te yapılacak başkanlık seçimleri için önlerinde uzun bir yol olduğunu […]
 • 04
  ABD Başkanı Biden: ABD, Rusya’nın Kırım’ı sözde ilhakını asla tanımayacak
  ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin Rusya’nın Kırım’ı “sözde ilhakını” asla tanımayacağını ve Rusya’nın saldırgan tavırlarına karşı, Ukrayna’nın yanında olacaklarını vurguladı.   WASHINGTON (AA) – Biden, Rusya’nın Kırım’ı ilhakının yıl dönümü vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada, “Rusya, Kırım’ı işgal ederek, uluslararası hukuku, modern ülkelerin birbirine garanti ettiği normları, komşusu Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmiştir.” değerlendirmesinde […]
 • 05
  Suudi Arabistan, ABD’nin Kaşıkçı raporunu kesin bir dille reddetti
  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD’nin yayınladığı raporu kesin bir dille reddettiğini açıkladı. SUUDİ ARABİSTAN (AA) – Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD’nin yayınladığı raporu kesin bir dille reddettiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD Kongresine sunulan raporun takip edildiği belirtildi. “Suudi Arabistan yönetimine […]