Açık

Terör örgütü DAEŞ’ten Türkiye’ye küstah tehdit

Kendilerini sözde “Türkiye Vilayeti üyeleri” olarak tanımlayan bazı DAEŞ’li teröristler propaganda videosu yayımlayarak Türkiye’yi tehdit etti.Terör örgütü DAEŞ’in kendisini sözde “Türkiye Vilayeti” olarak tanımlayan hücresi ilk kez propaganda videosu yayınladı. 5 örgüt üyesinin Bağdadi’ye bağlılıklarını yineledikleri görüntü kaydında Türkçe konuşan DAEŞ üyelerinden biri Türkiye ve ABD’yi tehdit ediyor. “Amerika’nın Sesi”nin SITE Intelligence Group adlı kuruluş internet sitesinden […]
Gündem - 11 Temmuz 2019 17:34 A A
Kendilerini sözde “Türkiye Vilayeti üyeleri” olarak tanımlayan bazı DAEŞ’li teröristler propaganda videosu yayımlayarak Türkiye’yi tehdit etti.Terör örgütü DAEŞ’in kendisini sözde “Türkiye Vilayeti” olarak tanımlayan hücresi ilk kez propaganda videosu yayınladı. 5 örgüt üyesinin Bağdadi’ye bağlılıklarını yineledikleri görüntü kaydında Türkçe konuşan DAEŞ üyelerinden biri Türkiye ve ABD’yi tehdit ediyor.

“Amerika’nın Sesi”nin SITE Intelligence Group adlı kuruluş internet sitesinden aktardığı habere göre DAEŞ’in Türkiye hücresi 5 dakika 2 saniye uzunluğunda bir video yayınladı. 10 Temmuz 2019 tarihli video, DAEŞ’in Türkiye hücresinin yayınladığı ilk propaganda videosu.Görüntüde biri Türkçe konuşan beş DAEŞ üyesi bulunuyor. Türkçe konuşan DAEŞ üyesinin adının Ebu Katada El Turki olduğu belirtiliyor.

Türkiye ve ABD’yi tehdit etti

Görüntülerde Türkçe konuşan DAEŞ üyesi Türkiye’yi ve “Bugün İslam Devleti’ni Irak ve Şam’da zayıflatarak onun aslanlarının cihatlarını terk edeceklerini düşünüyorsan büyük bir yanılgı içerisindesin” sözleriyle de ABD’yi tehdit ediyor.

Görüntü kaydında yer alan 5 DAEŞ üyesi kaydın sonunda DAEŞ lideri Bağdadi’ye bağlılık yeminlerini tazeliyor.

Bağdadi Türkiye’yi tehdit eden bir video yayınlamıştı

DAEŞ lideri Ebubekir El Bağdadi’nin en son 29 Nisan’da görüntülü bir kaydı yayınlanmış, kayıtta DAEŞ lideri örgütün farklı kollarından gelen bazı raporlar olduğu anlaşılan belgeleri incelerken görülmüştü. DAEŞ liderinin hayatta olduğu ve örgütün saldırılarını yoğunlaştırmak için çalıştığı mesajını verdiği görüntünün son bölümünde DAEŞ liderinin elinde “Türkiye Vilayeti” yazan bir belgenin olduğu görülmüştü.

“Ümitsiz bir gösteri”

DAEŞ ve benzeri radikal örgütlerin faaliyetlerini örgütlerin Telegram gibi platformlardan yayınladıkları görüntü ve ses kayıtları üzerinden takip eden ve bu bilgileri haber ve analiz haline getiren  SITE Intelligence Group Direktörü Rita Katz, DAEŞ’in Türkiye hücresi tarafından yayınlanan video için Twitter hesabından değerlendirdi. “Videoyu örgüte yeni militan kazandırma çabasının bir parçası” olarak niteleyen Katz, “görüntünün Kafkaslar ve Azerbaycan’da çekilenlere benzer; prodüksiyon kalitesinden yoksun ve düşük çözünürlüklü bir video olduğunu” belirtti.

Nerede çekildi?

Görüntünün çekildiği yere ilişkin bir bulgu olmadığını belirten Rita Katz, yeni görüntüyü örgüt tarafından “ümitsizce tezgahlanan bir gösteri” olarak niteledi

DAEŞ Türkiye’de en son saldırısını 1 Ocak 2017’de İstanbul’daki gece kulübü Reina’yı hedef alarak gerçekleştirmişti. DAEŞ üyesi Özbek asıllı Abdulkadir Maşaripov adlı DAEŞ üyesinin düzenlediği saldırıda 39 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu haber 142 kez okundu.
Gündem - 17:34 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]