15° Parçalı bulutlu

“Teknolojiyi çocuk bakıcısı olarak kullanmayın!”

İletişim aracı olarak kullanılan cep telefonu, tablet ve bilgisayar her yaştan çocuğun hayatında oldukça fazla yer kapladığını belirten Uzman Klinik Psikolog Leyla Özcan, “Bu araçlar çocuklara kimi zaman eğlenceli ve eğitici zaman geçirmelerini sağlarken, kimi zaman da bağımlılık nedeniyle günlük hayatlarını olumsuz yönde etkiliyor.” açıklamasında bulundu. “Anne ve babalar akıllı telefonlarıyla meşgul olmasınlar” “Teknoloji doğru ve […]
Teknoloji - 14 Mayıs 2019 15:23 A A

İletişim aracı olarak kullanılan cep telefonu, tablet ve bilgisayar her yaştan çocuğun hayatında oldukça fazla yer kapladığını belirten Uzman Klinik Psikolog Leyla Özcan, “Bu araçlar çocuklara kimi zaman eğlenceli ve eğitici zaman geçirmelerini sağlarken, kimi zaman da bağımlılık nedeniyle günlük hayatlarını olumsuz yönde etkiliyor.” açıklamasında bulundu.

“Anne ve babalar akıllı telefonlarıyla meşgul olmasınlar”

“Teknoloji doğru ve ölçülü kullanıldığında insanlığa fayda sağlayan araçlardan biri iken, nasıl oluyor da yanlış kullanıldığında hayatı olduğundan fazla zorlaştırıyor?” diyen Özcan, “Çocuklarda teknolojinin olumsuz etkileri fiziksel ve psikolojik sağlıkları konusunda kendini net olarak ortaya koyuyor. Çocuklarımızı olumsuz etkilerden korumak için anne ve babanın iyi bir rol model olması çok önemlidir. Anne ve baba sürekli elinde telefonu ile meşgul olursa çocuklar bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu nedenle anne ve babalar özellikle çocuklarının yanında lütfen telefonlarından uzak dursunlar, çocuklarıyla yakından ilgilensinler.” uyarısında bulundu.

“Cep telefonu ve tabletleri çocuk bakıcısı olarak kullanmayın”

Ebeveynler tarafından cep telefonu ve tabletlerin adeta birer susturucu gibi çocukların eline verildiğini hatırlatan Özcan, şöyle konuştu:

“Teknolojik araçları çocuk bakıcısı gibi kullanmak kesinlikle doğru değildir. Çocukların anne ve babasıyla iletişime geçme ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyacını sizin telefon ve tabletle karşılamanız doğru bir davranış değildir.”

“Çocuklarınız teknolojiye çok fazla düşkünse aman dikkat!”

“Çocuklarınız telefon, tablet ve televizyona çok fazla düşkünse aman dikkat” değerlendirmesinde bulunan Özcan, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından da bu konuda ebeveynlere uyarılar yapılmış ve 2 ila 5 yaş arasındaki çocukların günde bir saat ekran saati ile sınırlandırılmasını önermiştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bu uyarı da çocuklarımızın fizik ve ruh sağlıkları bakımından önemlidir.” diye konuştu.

“Vücutlarını fiziksel oyun yoluyla geliştirmeliler”

Uzman Klinik Psikolog Leyla Özcan, sözlerine şöyle devam etti:

*Fiziksel aktivite ve egzersiz, çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi için gerekli birçok fayda sunarken, çocuğun ekranla çok fazla meşgul olması onun uykuya dalma vaktini aldığı gibi fiziksel olarak aktif olmasını da engelliyor.  Küçük çocuklar aktif olarak çevrelerini araştırıyor olmalı, hareketsiz olmamalı ve vücutlarını fiziksel oyun yoluyla geliştirmeliler. Amerikan Pediatri Akademisi’nin (AAP), 2 yaşından küçük çocuklar için mobil cihaz kullanımını tavsiye etmemesinin nedeni budur.”

“Ekrana aşırı maruz kalan çocukların iştah kontrol süresi kısalıyor”

Çocuğun ilk yıllarında beyni hızla gelişir ve küçük çocuklar ekranlarla değil, insanlarla etkileşime/iletişime girerek hayatı tecrübe etmeye ve öğrenmeye başladıklarını belirten Özcan, “Baş aşağı olmak ve insanlarla göz temasında bulunmamak, hem ruh sağlığına hem de beyin gelişimine zararlı olabilmektedir. Doktorlar, ekrana aşırı maruz kalan çocukların iştah kontrolünün yanı sıra dikkat süresi ve yoğunlaşma/konsantrasyon sürelerinin kısaldığına dikkat çekmektedirler.” şeklinde konuştu.

Bu haber 222 kez okundu.
Teknoloji - 15:23 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]