13° Parçalı az bulutlu

Suudi Arabistan dereceye girdi! Körfez ülkeleri parayı silaha bastırıyor

İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, 1994-2018 yıllarında askeri harcamalarını önemli ölçüde artırdı. Suudi Arabistan, geçen yıl 67,6 milyar dolarla dünyada askeri teçhizata en fazla yatırım yapan 3’üncü ülke oldu Orta Doğu ve Körfez’de etkinliğini artırmak isteyen İran, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 1994-2018 yıllarında gayri safi yurtiçi hasılalarının (GSYİH) önemli bir kısmını askeri harcamalara […]
Dünya - 29 Mayıs 2019 14:29 A A
İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, 1994-2018 yıllarında askeri harcamalarını önemli ölçüde artırdı. Suudi Arabistan, geçen yıl 67,6 milyar dolarla dünyada askeri teçhizata en fazla yatırım yapan 3’üncü ülke oldu

Orta Doğu ve Körfez’de etkinliğini artırmak isteyen İran, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 1994-2018 yıllarında gayri safi yurtiçi hasılalarının (GSYİH) önemli bir kısmını askeri harcamalara ayırdı. Suudi Arabistan, 67,6 milyar dolarla dünya genelinde en fazla askeri harcamayı yapan 3’üncü ülke olarak öne çıkıyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), dört ülkenin, 1994-2018 dönemindeki askeri harcamaları ve silah transferlerine ilişkin rapor yayımladı.

SIPRI’nın raporuna göre, Yemen’de asker konuşlandıran Suudi Arabistan ve BAE, Libya’dakiiç çatışmaya müdahil olan Katar ile BAE ve Suriye’derejime askeri destek sağlayan İran, bunların yanı sıra Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da birçok devlet dışı aktörlere de silah temin etmeye devam ediyor.

SIPRI verileri ayrıca, özellikle son 15 yılda silah birikimini hızla artıran Suudi Arabistan, Katar ve BAE’nin GSYİH’lerinin önemli bir kısmını askeri harcamaların oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Öte yandan SIPRI, Katar ve BAE’de yönetimin askeri harcamalara ilişkin net verileri açıklamadığına dikkati çekerken, İran ve Suudi Arabistan’ınaskeri giderleri konusunda bazı soru işaretleri bulunduğunu belirtiyor.

– İran

SIPRI’nın verilerine göre İran, 1994-2018 döneminde en fazla askeri harcamayı 2006’da yaptı. İran’ın askeri harcamalarında 2012-2013 yıllarındaki ani düşüş ise Avrupa Birliği’nin (AB) bu ülkeye ekonomik ve finansal yaptırımlarının ardından yaşandı.

ABD’nin ve AB’nin 2015’te İran’a yönelik yaptırımları kısmen kaldırmasından sonra İran ekonomisindeki düzelme askeri harcamalara da yansıdı. İran’ın askeri harcamalarında 2015-2017 yıllarında yüzde 25 artış görüldü.

Ancak 2018’de ülke ekonomisindeki sorunlar nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 9,5 düşüşle İran, 13,2 milyar dolarlık askeri harcama gerçekleştirdi.

Silah transferi 1994’ten 2018’e önemli ölçüde düşen İran’da bu durumun en önemli nedenini uluslararası ambargolar ve ekonomik sıkıntılar oluşturuyor.

Balistik füzeler, seyir füzesi, insansız hava araçları gibi belli başlı önemli askeri teçhizatları üretme ve geliştirme kapasitesine sahip İran, bunların yanı sıra 2014-2018 döneminde silah transferlerinin yüzde 96’sını Rusya’dan gerçekleştirirken geri kalan askeri ihtiyaçlarını Çin’den karşıladı.

Bu kapsamda, Rusya’dan 2016’da temin edilen S-300 hava savunma sistemleri 2007’den bu yana İran’ın transfer ettiği ilk en önemli askeri harcamalardan birini oluşturuyor.

GSYİH’sinin yüzde 2,5’ini askeri harcamaların oluşturduğu İran, dünya sıralamasında ise 25’inci sırada yer alıyor.

– Suudi Arabistan

Suudi Arabistan, 2018’de 67,6 milyar dolar askeri harcama gerçekleştirdi. Bu sayı Suudi Arabistan’ı askeri harcamalar dünya sıralamasında 3’üncü sıraya, Körfez’de ise açık ara en fazla askeri harcama yapan ülke konumuna yerleştiriyor.

Askeri harcamalar ülkede 1996-1998 döneminde yüzde 57, 2003-2007 yıllarında yüzde 76 ve 2011-2015 yıllarında yüzde 63 oranında arttı.

Öte yandan, ülke ekonomisinin ana kaynağı petrolün fiyatında 2014’te yaşanan düşüş Suudi Arabistan’da askeri harcamalara da yansıdı. Ülkede 2014-2016 yıllarında askeri giderlerde yüzde 28 azalma görüldü.

Suudi Arabistan’ın askeri kabiliyete verdiği önceliğin asıl göstergesi ise askeri harcamalarının 2018’de GSYİH’nin yüzde 8,8’i olması. Askeri harcaması 2009-2013 döneminde yüzde 192 yükselen Suudi Arabistan, 2014-2018 yıllarında da dünya genelinde en fazla silah transfer eden ülke konumunda yer aldı.

Suudi Arabistan’a en fazla silah transferi ise ABD ve İngiltere’den oldu. Bunların yanı sıra Çin ve Rusya da son yıllarda Suudi Arabistan’a silah satma çabalarını artırdı.

– Katar

Katar, askeri harcamalarını 2010 sonrası dönemde önemli ölçüde artırdı.Libya ve Suriye’deki çatışmalarda aktif rol almaya başlayan Katar’ın dış politikasındaki değişim askeri harcamalarına da yansıdı.

SIPRI, Katar’ın mevcut askeri harcamasının net olmadığını belirtirken, son 5 yılda silah transferini önemli ölçüde artırdığını bildirdi. Katar ile 2014-2018 yıllarında yapılan askeri anlaşmaların değeri ise SIPRI raporuna göre 50 milyar dolar.

ABD ve Almanya, Katar’a en çok silah transfer eden iki ülke olarak öne çıkıyor.

– BAE

BAE’nin askeri harcamalarındaki artışın en önemli nedenini diğer ülkelerde gerçekleştirdiği askeri operasyonlar ve diğer ülkelerden aldığı silahlar oluşturuyor.

Yemen ve Libya’daki çatışmalara müdahil olan BAE, 2000’lerden itibaren yeni tip silahlara yönelik yatırımını artırdı.

SIPRI’nın verilerine göre BAE, 2014’te 22,8 milyar dolarla Orta Doğu’da en fazla askeri harcama yapan 2’nci, dünyada ise 14’üncü ülke oldu.

Bu haber 78 kez okundu.
Dünya - 14:29 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Haluk Bayraktar: Türkiye harp doktrinlerini değiştirecek ülke konumuna geldiyse hepsi kararlı duruşun yansımasıdır
  SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, Türkiye’nin harp doktrinlerini değiştirecek seviyede teknolojiye sahip bir ülke konumuna geldiğini belirterek, “Bunların hepsi savunma sanayisindeki kararlı duruşun ve iradenin bir yansıması.” dedi. İSTANBUL (AA) – SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, “Türkiye, harp doktrinlerini değiştirecek seviyede teknolojiye sahip ülke konumuna geldiyse, savunma, havacılık ve uzay odaklı SAHA […]
 • 02
  ECB Başkanı Lagarde: Avro Bölgesi ekonomisi son çeyrekte muhtemelen daraldı
  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Kovid-19 vaka sayısındaki artış ve ilgili kısıtlamaların ekonomiye zarar verdiğini, salgının ikinci dalgasının yaşandığı 2020’nin dördüncü çeyreğinde Avro Bölgesi ekonomisinin muhtemelen daraldığını söyledi.   BERLİN (AA) – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin yılın ilk Yönetim Konseyi Toplantısı’nın ardından Frankfurt’ta düzenlenen basın toplantısında, değerlendirmelerde bulundu. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında […]
 • 03
  KKTC’de deprem
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’de 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. KKTC’de yoğun hissedilen deprem sonrası olumsuz ve zarara dayalı ihbar bilgisine ulaşılmadığı bildirildi. LEFKOŞA/ANKARA (AA) – KKTC Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, saat 16.27’de KKTC Meteoroloji Dairesine bağlı Lefkoşa Deprem İstasyonundan yaklaşık 43 kilometre uzaklıkta ve orta şiddette 5,2 büyüklüğünde […]
 • 04
  Sağlık Bakanı Koca: Büyüklerimizin kıymetini bilerek onları korumak sorumluluğumuz
  Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 aşıları evlerinde yapılan 85 yaş ve üstündeki vatandaşlara ilişkin, “Büyüklerimizin kıymetini bilerek onları korumak sorumluluğumuz.” değerlendirmesinde bulundu. ANKARA (AA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 85 yaş ve üstündeki vatandaşların evlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olduğu anların görüntülerini paylaştı. Koca, Twitter hesabındaki paylaşımında, Kovid-19 aşıları evlerinde yapılan 85 yaş ve üstündeki […]
 • 05
  Sergen Yalçın: Forvet hattını güçlendirmek istiyoruz
  Beşiktaş Teknik Direktör Sergen Yalçın, forvet hattını bir oyuncuyla güçlendirmek hedeflediklerini, transferi gündemde olan Hulk’un istediği oyunculardan biri olduğunu söyledi. İSTANBUL (AA) – Süper Lig’in 20. haftasında Fatih Karagümrük’ü 4-1 mağlup eden Beşiktaş’ta teknik direktör Sergen Yalçın, maçın ardından basın toplantısı düzenledi. Yalçın, “Forvet hattını bir oyuncuyla güçlendirmek istiyoruz. Hulk da istediğimiz oyunculardan birisi. Mümkün olursa […]