12° Açık

Rusya’dan BBC’ye sert tepki!

Rusya, eski ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın zehirlenmesiyle ilgili iki bölümlük bir film hazırlığında olduğunu açıklayan BBC’ye tepki göstererek,BBC’nin kurgusal filmler çekmektense halkı bilgilendirmesi gerektiğini söyledi. İngiliz yayın kuruluşu BBC, İngiltere’nin Salisbury kentinde zehirlenen eski ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın hikâyesinin konu edileceği iki bölümlük film projesi başlatacağını duyurdu. Konuyla ilgili olarak resmi […]
Dünya - 20 Mayıs 2019 11:44 A A

Rusya, eski ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın zehirlenmesiyle ilgili iki bölümlük bir film hazırlığında olduğunu açıklayan BBC’ye tepki göstererek,BBC’nin kurgusal filmler çekmektense halkı bilgilendirmesi gerektiğini söyledi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, İngiltere’nin Salisbury kentinde zehirlenen eski ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın hikâyesinin konu edileceği iki bölümlük film projesi başlatacağını duyurdu.

Konuyla ilgili olarak resmi Twitter hesabından bir açıklama yayımlayan Rusya’nın İngiltere Büyükelçiliği, BBC’nin bu projesine tepki gösterdi.

BBC’nin kurgusal filmler yapmaktansa halka daha iyi bilgiler vermeye çalışması gerektiğini belirten Büyükelçilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“BBC, kurgusal filmler yapmaktansa, Salisbury’de gerçekten ne olduğunun kanıtlarına ve yanıtlarına ilişkin yetkililere baskı yaparak halka daha faydalı hizmet edebilir.”

Ne olmuştu?

Londra hükûmeti, eski bir Rus askerî istihbaratçısı olan ve önce Rusya adına İngiltere’ye, ardından ise taraf değiştirerek İngiltere adına Rusya’ya casusluk yapan Sergey Skripal’in kızı Yulia’yla birlikte 4 Mart 2018’de İngiltere’nin Salisbury kentinde Rus istihbarat yetkililerince zehirlendiğini düşünüyor.

Birleşik Krallık yönetiminin bu iddiasının arkasında iki gösterge bulunuyor.

İlk olarak; yaşanan olayda kullanılan zehrin Sovyetler Birliği’nde üretilen Novichok tipi zehir olduğu öne sürüldü. İkinci olarak ise; Rus askerî istihbaratına mensup olduğu iddia edilen Aleksandr Petrov ve Ruslan Boşirov isimli iki kişinin, zehirlenme olayının şüphelileri olduğu düşünülüyor.

Konuyla ilgili iddialar doğrudan İngiltere Başbakanı Theresa May tarafından dile getirilirken, Londra yönetiminin şüpheli olarak gördüğü iki ismin fotoğrafları İngiliz polisi tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Moskova hükûmeti ise İngiltere’nin bütün iddialarını reddederek kapsamlı bir soruşturma yapılması çağrısında bulunuyor.

Bu haber 120 kez okundu.
Dünya - 11:44 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]