15° Açık

MHP’den seçim açıklaması!

MHP’nin YSK Temsilcisi Kürşat Ercan, İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “İstanbul olunca çokça tartışıldı, dolayısıyla ortam biraz gergin.” dedi. MHP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Kürşat Ercan, İstanbul’da sandıkların kapanmasının ardından açıklamalarda bulundu. Oy verme işleminin sorunsuz geçtiğini belirten Ercan, bazı ilçelerde pusulalardaki milletvekili seçimleri mühürüyle alakalı ise, “YSK da aldığı kararla bu oyların […]
Gündem - 23 Haziran 2019 19:08 A A
MHP’nin YSK Temsilcisi Kürşat Ercan, İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, “İstanbul olunca çokça tartışıldı, dolayısıyla ortam biraz gergin.” dedi.

MHP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Kürşat Ercan, İstanbul’da sandıkların kapanmasının ardından açıklamalarda bulundu. Oy verme işleminin sorunsuz geçtiğini belirten Ercan, bazı ilçelerde pusulalardaki milletvekili seçimleri mühürüyle alakalı ise, “YSK da aldığı kararla bu oyların kabul edileceğini duyurdu” dedi.

RS FM’de 23 Haziran özel seçim yayınına katılan Kürşat Ercan, sorunsuz bir seçim gerçekleştirildiğini belirtirken, pusulalardaki milletvekili seçimi mühürüne ilişkin, “Gün içerisinde Beykoz, Üsküdar ve Sultangazi ilçelerinde sandık kurulu mühürlerinin milletvekili seçimlerine ait olduğu tespit edildi. Partilerin müracaatı üzerinde Beykoz ve Üsküdar İlçe Seçim Kurulları bu tarz hataların, eksiklerin zarfların iptaline yol açmayacağını belirtmişti. AK Parti ve CHP Genel Merkezleri de YSK’ya başvurarak oradan da bir karar verilmesini istedi. Bazı yerlerde başka ilçe seçim kurullarına ait mühürler de vardı. Mesela Maltepe 1’in bölgesine Maltepe 2 mühürü verilmişti. Bazılarında zarfa iki mühür vurulması, bazılarına önlü arkalı mühür vurulması gibi hatalar vardı. YSK da aldığı kararla bu oyların kabul edileceğini duyurdu” ifadelerini kullandı.

“128 kişilik bir fark tespit edildi; kadın sığınma evlerinde kalan kişiler olduğu belirtildi”

Ercan, şimdiye kadar bir olumsuzlukla karşılaşılmadığını belirtirken, “Henüz benim teşkilatımdan ya da YSK’dan dosya olarak gelen başka bir olumsuzluk duymadık. Sadece oy verme gününden önce 128 kişilik bir farklılık tespit edilmiş ama o da farklılık değilmiş. Onlar da 31 Mart’ta seçmen olmayan ama şimdi listede olan kişiler. Onlar da kadın sığınma evlerinde olan kişiler, onların güvenliği için bu bilgiler YSK tarafından partilerle paylaşılmıyor. O yüzden onlar seçmen listesinde görülmemiş. Bizle paylaşılmadığı için de bir fark varmış gibi düşünüldü ama bir olumsuzluk yok” açıklamasında bulundu.

“Herkes hukuki hakkını kullanmalı”

“Sandıklarda çok itiraz olur mu?” sorusunu da yanıtlayan Ercan, “Sonuçta yenilenen bir seçim olduğu için, bir de İstanbul olunca çokça tartışıldı, dolayısıyla ortam biraz gergin. Belki onun bir etkisi olabilir, herkes oyuna sahip çıkmaya çalışıyor. Gerginliğin de verdiği bir motivasyon var dolayısıyla öngöremiyorum. Oylar ilçe seçim kurullarına ve il seçim kurullarına geldikçe daha net göreceğiz. Benim temennim bunun üzücü bir olaya sebebiyet vermemesi, herkes hukuki hakkını kullanmalı” dedi.

“Görev, vekalette en kıdemli hakime verildi”

İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanı Ziya Bülent Öner’in rahatsızlanması ve görevine vekaleten Hakim Nilgün Uçar’ın bakacağını söyleyen Ercan, “Vekalette en kıdemli hakime verildi görev. Kanuna, genelgeye uygun bir değişiklik. Bu bir sağlık sorunu, kurulda olacak geçici veya kalıcı boşalmalar için yedek üyeler de var. Uçar’ın yerine de yedek üyelerle o boşluk doldurulacaktır. Uygulamanın rutin ve kanuna, genelgeye uygun olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Bu haber 131 kez okundu.
Gündem - 19:08 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]