25° Parçalı az bulutlu

Mesut Barzani’den “Kerkük meselesi” mesajı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi eski Başkanı Mesut Barzani, Kerkük meselesinin, tarihi, siyasi ve eski bir konu olup çok yönlü ve büyük bir sorun olduğunu söyledi. Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Kerkük meselesinin, tarihi, siyasi ve eski bir konu olup çok yönlü ve büyük bir sorun olduğunu savundu. Barzani, genel başkanlığını yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) […]
Dünya - 13 Temmuz 2019 15:37 A A
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi eski Başkanı Mesut Barzani, Kerkük meselesinin, tarihi, siyasi ve eski bir konu olup çok yönlü ve büyük bir sorun olduğunu söyledi.

Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Kerkük meselesinin, tarihi, siyasi ve eski bir konu olup çok yönlü ve büyük bir sorun olduğunu savundu.

Barzani, genel başkanlığını yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Süleymaniye merkezli Kürdistan Yurtseverler Birliğinin (KYB), 2 yıldır vekaleten görevde bulunan Kerkük Valisi Rakan Said el Cuburi’nin yerine bir Kürt adayın atanması için uzlaşıya varmasının ardından yazılı açıklama yayınladı.

‘Kerkük büyük bir sorundur

Açıklamada Barzani “Kerkük meselesi sadece iki parti ya da bazı taraflar arasındaki siyasi çekişme değildir. Aslında Kerkük, tarihi, siyasi ve eski bir konu olup çok yönlü ve büyük bir sorundur.” ifadesini kullandı.

Kentte olağanüstü bir durumun olduğunu ileri süren Barzani, Kürt taraflarının Kerkük’ün idari ve güvenlik durumunun normalleşmesi, halka hizmetlerin sunulması, aynı zamanda biriken sorunların çözülmesi için uzlaşıya varmasını önemli bir adım olarak nitelendirdi.

Kerkük Valiliği dahil olmak üzere kent ile ilgili sorunların ilk önce IKBY ve Irak merkezi hükümeti arasında anlaşmaya bağlanıp çözülmesi gerektiğini belirten Barzani, “Çıkacak her sonuç, Kerkük’teki tüm unsurların rızasına sunulmalıdır.” dedi.

KDP ve KYB, çarşamba günü Ekim 2017’den beri Arap asıllı Cuburi’nin yerine mühendis ve şair kimliğiyle tanınan Kürt Tayip Cabbar’ı ortak aday gösterdiklerini duyurmuştu. Her iki partinin ortak aday açıklamasının ardından Kerkük’teki Türkmen ve Araplar, geçmişte olduğu gibi Kürt siyasi partileri tek taraflı hareket etmekle suçlamış, bunun kabul edilemez olduğunu dile getirmişti.

Kürtler, Mesut Barzani’nin mimarlığında 25 Eylül 2017’de gerçekleştirilen gayrimeşru referandum sonrası 2003’ten beri ellerinde olan Kerkük Valiliğini Irak merkezi hükümetinin aldığı bir kararla kaybetmişti.

Bağdat yönetimi, KYB’li dönemin Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’i yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle görevden almış hakkında da tutuklama kararı çıkarmıştı. Aynı zamanda Irak merkezi hükümeti referandum sonrası Peşmerge güçlerinin elinde olan Kerkük’e bir operasyon başlatmış, tüm kenti kontrol altına almıştı.

Bu haber 173 kez okundu.
Dünya - 15:37 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İngiltere Başbakanı Johnson: Irkçılığın İngiltere’de sorun olduğunu düşünüyorum
  İngiltere’de ırkçılığı körüklemekle eleştirilen Başbakan Boris Johnson, ülkesinde ırkçılığın bir sorun olduğunu düşündüğünü belirterek, bunun ele alınması ve ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti. LONDRA (AA) – İngiltere’de Avam Kamarasında yapılan Başbakana Sorular Oturumunda, İtalya’nın penaltılarla kazandığı 2020 Avrupa Şampiyonası (EURO 2020) finali sonrasında İngiliz siyahi futbolcuların sosyal medyada ırkçı saldırılara maruz kalması gündeme geldi. Milletvekillerin yönelttiği […]
 • 02
  365 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının kamuya ataması yapıldı
  Bakan Yanık, şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının kamu kurum ve kuruluşlarına atanmasına ilişkin, “Bu vatan, sizlerin kamu hizmetine katılımıyla daha da gelişmeye, kalkınmaya devam edecek.” dedi. ANKARA (AA) – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakanlıkta düzenlenen “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilecek Şehit Yakını, Gazi ve Gazi Yakını Atama Töreni’ne” katıldı. Saygı […]
 • 03
  Lübnan’da hükümeti kurmakla görevlendirilen Hariri, 24 teknokrattan oluşan kabinesini Cumhurbaşkanı’na sundu
  Lübnan’da ekim ayında hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad el-Hariri, teknokratlardan oluşan 24 üyeli kabine listesini Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a sunduğunu açıkladı. BEYRUT (AA) – Saad el-Hariri, başkent Beyrut’un doğusundaki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Avn ile yaptığı ikili görüşmenin ardından kısa bir basın toplantısı düzenledi. Hem Fransa’nın geçen yıl başlattığı girişime hem de Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’nin girişimine […]
 • 04
  Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı yılın ilk yarısında yüzde 25 arttı
  Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, Türkiye’nin yılın ilk 6 ayındaki yaş meyve ve sebze ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 1,47 milyar dolara ulaştığını bildirdi. MERSİN (AA) – Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, yazılı açıklamasında, ocak-haziran döneminde 2 milyon 296 bin ton yaş meyve […]
 • 05
  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 15 Temmuz şehitlerinin kahramanlığını dünyaya anlatacak
  İstanbul ve Ankara’da bulunan 15 Temmuz anıtlarından yarın canlı yayınlanacak programda, 251 şehit tek tek anılarak ortaya koydukları kahramanlık İngilizce görsel bir sunum eşliğinde dünya kamuoyuna anlatılacak. ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İstanbul ve Ankara’da bulunan 15 Temmuz anıtlarından yarın canlı yayınlanacak programla, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların hikayelerini İngilizce olarak dünya kamuoyuna anlatacak. […]