21° Parçalı bulutlu

Libyalı uzmanlara göre, Akile Salih’in Libya’nın yeni geçici yönetiminde yer alması tartışma yaratacak

Libyalı uzmanlar, ülkeyi geçici olarak yönetecek Başkanlık Konseyinin seçilmesi için İsviçre’de devam eden diyalog forumu oylamalarında Salih’in seçilmesi durumunda, bunun toplum nezdinde tartışmaları da beraberinde getireceğini belirtiyor. TRABLUS (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL) öncülüğünde ülkedeki krize siyasi çözüm için başlatılan Libya Siyasi Diyalog Forumu (LSDF), 24 Aralık 2021’de yapılması planlanan seçimlere […]
Dünya - 5 Şubat 2021 08:33 A A
Libyalı uzmanlar, ülkeyi geçici olarak yönetecek Başkanlık Konseyinin seçilmesi için İsviçre’de devam eden diyalog forumu oylamalarında Salih’in seçilmesi durumunda, bunun toplum nezdinde tartışmaları da beraberinde getireceğini belirtiyor.

TRABLUS (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL) öncülüğünde ülkedeki krize siyasi çözüm için başlatılan Libya Siyasi Diyalog Forumu (LSDF), 24 Aralık 2021’de yapılması planlanan seçimlere kadar ülkeyi yönetecek geçici yürütme otoritesini belirlemek için 1-5 Şubat tarihleri arasında İsviçre’de toplanıyor.

UNSMIL’in belirlediği yol haritasına göre LSDF’nin, Libya’nın farklı kesimleri ve coğrafi bölgelerini temsilen seçilen 75 üyesinin (biri hayatını kaybetti) oylarıyla belirlenecek bu geçici yönetim, Başkanlık Konseyi ve Ulusal Birlik Hükümetinden oluşacak.

Başkanlık Konseyinin üç üyesi ve başbakan ile birlikte 4 yöneticinin yer alacağı geçici yönetimin adaylığında, Başkanlık Konseyi için 24, Başbakanlık için de 21 aday bulunuyor.

Forumun Başkanlık Konseyi üyelerini belirlemek için 2 Şubat’ta yapılan birinci aşama oylamasının sonuçlarına göre, adaylar arasında, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter yanlısı Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri önde geliyor.

Ancak hiçbir aday birinci aşamada seçilmek için gerekli olan yüzde 70’lik oy oranına ulaşamadığı için oylamada “liste yönteminin” kullanılacağı ikinci aşamaya geçildi.

Hafter’in en büyük siyasi müttefiki durumundaki Salih’in, Başkanlık Konseyi Başkanı olma ihtimali, özellikle Hafter saldırılarına maruz kalan batı bölgesinde ve başkent Trablus’ta yaşayan Libyalılarda büyük endişe ve öfke uyandırdı.

Salih, darbeci general Hafter’in Nisan 2019’da başkent Trablus’a başlattığı ve ülkeyi 14 ay boyunca şiddet sarmalına sürükleyen saldırılarına verdiği destekle biliniyor.

Libyalı siyasi analist ve uzmanlar, ikinci aşamada favori aday olarak gösterilen doğu bölgesinin adayı Salih’in Başkanlık Konseyine seçilmesinin Libya siyasetine muhtemel etkilerini AA muhabirine değerlendirdi.

“Libya’da kişiler, yazılı metinlerden daha önemlidir”UNSMIL’in LSDF’de belirlediği yol haritasına göre, Başkanlık Konseyi Başkanı, karar alma süreçlerinde tek başına yetkili olamıyor. Tüm kararların, başkan dahil Başkanlık Konseyinin üç üyesinin oy birliğiyle alınması gerekiyor. Bu kurala aykırı olarak alınan tüm kararlar hükümsüz sayılıyor.

Ancak, Libyalı siyasi analist Salah el-Bakkuş, “son on yılda Libya siyaset sahnesinin, düzen yokluğu ve taahhütlere bağlı kalınmamasına şahit olduğunu”, dolayısıyla başkan seçilecek kişinin kurallara rağmen oy birliği aramadan bireysel kararlar alabileceğini kaydetti.

Bakkuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Akile Salih, (doğu ve batıda bölünmüş haldeki) Temsilciler Meclisinden 30 parlamenteri bir araya getiremezken, Meclisin Başkanı sıfatıyla Mısır’a çağrıda bulunarak Libya’ya askeri müdahalede bulunmasını istemişti ve bu yetkiyi kendinde görmüştü. Dünya ise ona Temsilciler Meclisi Başkanı olarak muamele ediyor.”

Bakkuş, bu nedenle Akile Salih’in Başkanlık Konseyinin başına geçmesini riskli gördüğünü, oy birliği aramadan karar alabileceğini kaydederek, “Risk şu ki (Akile Salih) basın toplantısına çıkıp ‘ben Türkiye ve Libya arasındaki anlaşmaları tanımıyorum ve iptal ediyorum’ diyebilir.” ifadelerini kullandı.

LSDF üyelerinin, tartışmalı isimlerin bulunmadığı, yerel, bölgesel ve uluslararası aktörleri de ikna edecek bir aday listesini seçme ihtimalinin de bulunduğuna işaret eden Bakkuş, “Eğer Başkanlık Konseyinin Başkanı batı bölgesinden tartışmalı bir isim olursa, doğuya gidemeyecek. Doğudan tartışmalı biri olursa da batıda kalamaz.” dedi.

Libyalı uzman, denetleme mekanizmasının yokluğundan söz ederek, şunları kaydetti:

“Metinlerde ne yazdığı bir anlam ifade etmiyor. Bu metinleri denetleyecek mekanizmalar yok. Geçici anayasaya ‘Temsilciler Meclisinin süresi 18 aydır ve referandum yapılmadan uzatılamaz’ diyor. Bu 2014 yılındaydı. Meclisin süresi normalde 21 Ekim 2015’te bitiyordu. Biz ise şimdi 2021’deyiz ve hala (aynı meclis) duruyor. Libya’da kişiler, yazılı metinlerden daha önemlidir.”

“Salih’in dayatılması Libya’daki ihtilafları derinleştirecek”Libya’nın Değişim Partisi Genel Başkanı Cuma el-Gamati de Salih’in, “Trablus’taki savaşı destekleyen tartışmalı bir isim” olduğuna işaret ederek, “(Akile Salih’in) Önümüzdeki dönem başkanlık konseyinde yer alması için dayatılması, Libya’daki ihtilafları derinleştirecek ve çatışmayı uzatacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gamati, “Önemli yerel aktörler de dahil olmak üzere Libyalıların büyük çoğunluğu, Akile Salih’in Başkanlık Konseyine girmesine izin vermeyecektir. Bu da yeni hükümetin muhtemelen başarısız olacağı anlamına geliyor.” diye konuştu.

“Uzlaşı için batının reddettiği ama doğuda kabul gören bir aday seçilebilir”Libyalı siyasi analist Senusi İsmail ise Libya krizinin siyasi çözümü için karşıt tarafların uzlaşması gerektiğine dikkati çekerek, batı bölgesinde reddedilse bile doğuda kabul gören bir adayın seçilebileceğini vurguladı.

LSDF oylamasının bölgesel oylamaya dayandığını ve Başkanlık Konseyinin 3 üyesinin batı, doğu ve güneyden birer aday seçilerek göreve geleceğini hatırlatan İsmail, “Eğer doğu bölgesi Akile Salih’i seçmekte ısrar ederse kimse bir başkasını dayatamaz.” dedi.

Libyalı siyasi analist İsmail, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz yıllarda Akile Salih’e bakarsak, barışçıl çözümleri daima reddettiğini, Temsilciler Meclisini akamete uğrattığını, (2015) Suheyrat Anlaşmasını baltaladığını görüyoruz. LSDF üyelerine yaptığı adaylık sunumda, Trablus’a yönelik saldırıları desteklemesinin hata olduğunu itiraf etse ve bunu düzeltme yoluna gideceğini söylese de Başkanlık Konseyinde üyeliği umut verici görünmüyor.

Ancak bölgesel ve uluslararası güçler, Başkanlık Konseyi veya hükümete kimin seçileceği fark etmeksizin, geçiş sürecinin yol haritasına bağlı kalmaları için tüm taraflar üzerinde baskı kurabilir.”

Libyalı uzman, “Libya sorunu bir uzlaşıyı gerektiriyor. Bu uzlaşı için de batının reddettiği ancak doğuda kabul gören bir aday seçilebilir. Buna doğudaki insanlarımız karar verecek.” ifadelerini kullandı.

Salih’in yerine başka bir adayın da seçilebileceğine dikkati çeken İsmail sözlerini, “Bence başka bir adayın daha seçilme şansı var, o da sayın Şerif el-Vafi’dir. Kendisi (oylamanın birinci aşamasında) Akile Salih’ten sonra ikinci en yüksek oyu almıştı.” diyerek tamamladı.

Geçici yönetimin belirlenmesi için yarın son günLSDF’nin İsviçre’deki 1-5 Şubat tarihli toplantılarındaki oylamada, liste yönteminin kullanılacağı ikinci aşamaya geçildi.

Bu yönteme göre, 45 aday arasında, Başkanlık Konseyi Başkanı, Başkanlık Konseyinin iki üyesi ve Başbakan adayını içeren 4 kişilik listeler oluşturulacak. Her listenin, LSDF tarafından oylamaya sunulmak için LSDF üyelerinden toplam 17 destek alması gerekecek (8 batı, 6 doğu, 3 güney).

Listelerden birinin ilk tur oylamasında kazanmak için oyların yüzde 60’ını alması gerekiyor. Hiçbiri bu yüzdeyi alamazsa, en yüksek yüzdeyi alan iki liste ikinci turda yarışacak. İkinci turda yüzde 50+1 oy alan liste kazanacak.

dünya
Muhabir Mücahit Aydemir
Yayınlayan Oğuzhan Çal
Bu haber 151 kez okundu.
Dünya - 08:33 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Alman sinemasından güncel filmler İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek
  İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, 24 Eylül ile 3 Ekim tarihleri arasında Goethe-Institut iş birliğiyle Alman sinemasının güncel ve başarılı filmlerini çevrim içi olarak sinemaseverlerle buluşturacak. İSTANBUL (AA) – Goethe-Institut’un düzenlediği “Kino 2021: Alman Filmleri Türkiye”de etkinliği, festivalin çevrim içi gösterim platformu filmonline.iksv.org’dan takip edilebilecek. Bu yıl sinemalarda da gösterilecek seçkinin […]
 • 02
  Hattuşa’daki örnek Hitit surları her yıl zorlu kış şartlarına hazırlanıyor
  Hititlerin tespit edilebilen şehirleşme ve mimari özelliklerini somutlaştırmak amacıyla 15 yıl önce inşa edilen örnek Hitit surları, her yıl yaklaşık 2,5 ay süren bakım çalışmasıyla zorlu kış şartlarına hazırlanıyor. ÇORUM (AA) – Anadolu’nun ilk medeniyetlerinden Hititlerin başkenti Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa’nın girişine aslına uygun olarak kerpiçten inşa edilen 65 metre uzunluğundaki örnek Hitit surları, hemen […]
 • 03
  Beşiktaş’ta sakatlığı bulunan N’Koudou, Borussia Dortmund maçında oynayamayacak
  Beşiktaş Futbol Takımı’nda Georges-Kevin N’Koudou, sakatlığı nedeniyle bu akşam UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yapılacak Borussia Dortmund maçının kadrosundan çıkarıldı. İSTANBUL (AA) – Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, N’Koudou’nun, Süper Lig’in 4. haftasında 11 Eylül’de oynanan Öznur Kablo Yeni Malatyaspor maçında sağ ayak bileğine darbe aldığı belirtildi. Bileğinde kapsüler zorlanma ile yumuşak doku travması tespit edilen ve tedavisine devam […]
 • 04
  TEKNOFEST’te İHA Yarışmaları heyecanı Bursa’da devam ediyor
  TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışmaları, Bursa’da Yunuseli Havalimanı’nda binlerce gencin katılmıyla sürüyor. BURSA (AA) – İHA’lar konusunda farkındalığı artırmak, bu alandaki teknolojik gelişimi gençlerle paylaşmak, onları bu alana yönlendirmek ve teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST’21 kapsamında gerçekleştirilen İHA Yarışmaları; Uluslararası İHA Yarışması, Liseler Arası İHA Yarışması ve […]
 • 05
  Şehit yakını, gazi ve gazi yakını 278 kişi kamu kurumlarına atanacak
  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yarın 278 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının ataması yapılacak. ANKARA (AA) – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının atamaları, yarın saat 15.00’te Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın […]