11° Açık

KUZEY MÜSLÜMANLIĞI, MATÜRİDİLİK VE TÜRKİYE’DEKİ EŞARİLER

KUZEY MÜSLÜMANLIĞI, MATÜRİDİLİK VE TÜRKİYE’DEKİ EŞARİLER Türk Müslümanlığı olan Maturidilik  Neden Emperyalizmin Korkulu rüyasıdır? Meşhur İngiliz Stratejist, Ortadoğu uzmanı, Sosyolog ve Türkolog J.Toynbee bakın ne diyor? Güney Müslümanlığı, EŞARİLİK (Fas’tan Arabistan’a kadar) bizim için tehlike olmaktan çıkmıştır. Bir Şeyh satın alır, hepsini yönetirsiniz. Bizim için kuzey Müslümanlığı, MATURİDİLİK ( Kosova’dan-İstanbul’dan ve Buhara’ya olan Türk Bölgesi) […]
Eğitim - 20 Ağustos 2019 00:54 A A

KUZEY MÜSLÜMANLIĞI, MATÜRİDİLİK VE TÜRKİYE’DEKİ EŞARİLER

Türk Müslümanlığı olan Maturidilik  Neden Emperyalizmin Korkulu rüyasıdır?

Meşhur İngiliz Stratejist, Ortadoğu uzmanı, Sosyolog ve Türkolog J.Toynbee bakın ne diyor?

Güney Müslümanlığı, EŞARİLİK (Fas’tan Arabistan’a kadar) bizim için tehlike olmaktan çıkmıştır. Bir Şeyh satın alır, hepsini yönetirsiniz.

Bizim için kuzey Müslümanlığı, MATURİDİLİK ( Kosova’dan-İstanbul’dan ve Buhara’ya olan Türk Bölgesi)  tehlikelidir. Kuzeydeki Müslümanlar bilimle barışıktır, bu sebeple ATATÜRK gibi bir asiler çıkarabilir. Türkler zekidir, Liderlerine inandıklarında önünde hiçbir güç duramaz, Türklerin bağlılık, gelenek, ahlak duygularını ve milli duygularını parçalamak gerekir. Önlemi alınmalıdır.

Nedir bu kuzey ve güney Müslümanlığı farkı ve Türk Milliyetçilerini neden ilgilendirir?

Güney Müslümanlığı; Selefiye, Mutezile, Eşariyye  temel akaitleridir. Bu gün karşımıza çıkan  Vahhabilik, Müslüman Kardeşler, Taliban, el Kaide, İŞİD ve Hamas bu itikadi mesheplerin radikal terör koludur. “Güney İslam “ anlayışının hakim olduğu toplumlarda sevgili Peygamberimiz ile kan bağı olan Seyyidlik büyük önem arzeder. İnsanların bir şeyhe bağlanmadan hakikati bulamayacağı gerçeği hakimdir. Halbuki Allah’tan başka hidayet aramak, Kur’an’dan başka mürşit peşine düşmek, Yüce Peygamber’in Terbiye ve taliminden başka kanallar aramak İslam’ın kendisi değildir.

Türkiye’de Eşarilik, Selefi kaynaklı anlayış 1970 Yıllardan sonra taraftar toplamaya başlamıştır. Bu sentetik olan anlayış karşımıza ılımlı İslam, Dinler Arası Diyalog, Vahhabilik anlayışı ile çıkmaktadır.  Aklı red eden, bulunduğu toplumu, sonrada devletleri işgal  eden bu anlayış, siyasi nüfus elde ederek emperyal güçlerin emir ve talimatlarını uygulamak üzere oluşturulmuştur.

Kuzey Müslümanlığı olan Türk Müslümanlığı ise, insan ruhunun terbiyesi, irşad, akıl, müşahade, ve Allah’a yaklaşma zikridir. Buhara’dan İstanbul’a yayılan Türk Müslümanlığında Kadın-Erkek ayırımı yoktur. Bunun en iyi örneği Yesevilik’tir, Bektaşilik’tir, ve  yüz yıl önceki Nakşibendi’liktir.

Kuzey Müslümanlığının eşarilikten en büyük farkı “aklı kullanma” ve “insan iradesi” ön plandadır, tefsir yerine TAVİL Kur’anı ve Allah’ı doğru anlamaktır.

Arap coğrafyasında üç büyük din öncesi inanç değerleri putlara tapmaktır. Bu sebeple Arap merkezli bir din anlayışının genetik kodlarında zincir hatası olabilir! Oysaki Türk’lerin İslamiyet öncesi yine inancı Tek Tanrılı din olan Gök Tanrı(Gök Teng-ri) inancına sahip ASİL bir din anlayışı da mevcuttur.

Çünkü Türk Müslümanlığında esas olan Akıl insana verilmiş ilahi emanettir. İnsan kendi varlığının üstündeki Allah ‘ın varlığını akıl sayesinde kavrar. İnsanın kusur işlemesi aklını kullanmayı red etmesiyle başlar. Türk Töresi temel ahlaki kodları bu millete doğuştan yazılmıştır, bu terbiye ve yüksek bilinç  akılla İslamiyet’e binlerce yıl hizmet ettiği gibi, asırlarca yaşadığı coğrafyada huzur ve barış getirmiştir.

Günümüzde “tevhid ve cihad” kavramının hareket noktası olarak “ Siyasal İslamcı”  hareketlerin Vahabilikten kaynaklandığını söyleyebiliriz. Emperyal dinler arası Diyalog hikayesi ve Vatikan güdümlü olan bu Küresel proje Türk Milletinin kucağına bırakılan saatli bombadır. Bu bomba 15 Temmuz Gecesi patlatılmaya çalışılmıştır.

 Üretemeyen Güney Müslümanlığı, emperyal gücün emriyle  Orta doğuyu kana bulamıştır. Bize göre Türk Müslümanlığı kaderci değil, kültürde, bilimde, sanatta, felsefede üreticidir.

Maturidi’ye göre İslam Akla ve bilme karşı değil, islamiyet aklın ta kendisidir der. Çünkü İslam delilerin işi değil aklın işidir der. Semarkant’tan Buhara’ya ve  İstanbul bunun örnekleriyle doludur.

Kuran’ı Kerimde “ Siz Aklınıza Danışmaz mısınız” mealinde 700 Ayet-i Kerime bulunmaktadır.

 

Fahri Yağlı

Öğretim Görevlisi/Araştırmacı Yazar

fahriyagli@gmail.com

Bu haber 1566 kez okundu.
Eğitim - 00:54 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]