11° Açık

Kışlalarda hareketlilik! Hulusi Akar terhis sorusunu cevapladı

Gazetecilerle iftarda bir araya gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin kanunlaşmasıyla silah altındaki askerlerin, Ramazan Bayramı öncesi yasalaşması beklenen sistemle 6 aylık süresi dolmasıyla birlikte hemen tezkere alacak. Yeni askerlik sisteminin tüm ayrıntıları netleşirken, kışlalarda vatani görevini yapan Mehmetçiğe de müjde geldi. Ramazan Bayramı öncesi yasalaşması beklenen sistemle 6 aylık süresi dolanlar […]
Genel - 23 Mayıs 2019 11:19 A A

Gazetecilerle iftarda bir araya gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin kanunlaşmasıyla silah altındaki askerlerin, Ramazan Bayramı öncesi yasalaşması beklenen sistemle 6 aylık süresi dolmasıyla birlikte hemen tezkere alacak.

Yeni askerlik sisteminin tüm ayrıntıları netleşirken, kışlalarda vatani görevini yapan Mehmetçiğe de müjde geldi. Ramazan Bayramı öncesi yasalaşması beklenen sistemle 6 aylık süresi dolanlar hemen tezkere alacak.

Terhis olunabilir

Gazetecilerle iftarda bir araya gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin kanunlaşmasıyla silah altındaki askerlerin terhis olup olmayacağına yönelik soruya ‘Olabilir’ yanıtını verdi. Sistemin hemen uygulamaya girip girmeyeceği ilişkin ise Bakan Akar “Bunun kararını tabii Cumhurbaşkanımız ve Meclis  verecek. Biz TSK olarak bu kanunun yayımlandığından itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte çıkabilecek sorunlara karşı tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz” dedi. Akar, Bedelli askerlikte belirlenen 30 bin TL’nin tek seferde alınacağını açıklarken “Yasa bayramdan önce çıkacak” dedi. Milli Savunma Bakanı düzenleme Meclis’ten geçtikten sonra kışlada vatani görevini yapan ve terhisi hak edenlere tezkere verileceğini de ifade etti.

29’dan 22 yaşa indi

Yazılı ve görsel basının Ankara temsilcileri ile Milli Savunma Bakanlığında düzenlenen iftarda bir araya gelen Bakan Akar gündeme ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu. Akar “Mevcut sistemde her sene yaklaşık 700 bin gencin 20 yaşını doldurarak askerliğe elverişli hale geliyordu. Bizim normal olarak askere alabileceğimiz sayı ise 400-420 bin arasında. Burada kalan yaklaşık 280 bin gencimizin durumu ne olacak? En optimal çözümün 30 bin lira civarında olması gerektiği ortaya çıktı. Gençler bedelli askerlik çıkar umuduyla okullarını uzatıyorlardı. Lisede 29 olan erteleme yaş sınırını 22’ye indiriyoruz, meslek liselerine artı 3 sene daha ekliyoruz, 25 yaşına kadar devam etme şansı veriyoruz. Meslek yüksekokulları ve lisans 28, lisansüstü 32, doktora 35, tıp 35, sporcu 35 yaş oluyor. Bunları aşağı çekerek lüzumsuz beklemeleri, tıkanıklıkları ve insanların bir an önce bu işi bitirerek işlerini güçlerini yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Akar, ABD ile gerilime yol açan Rusya’dan satın alınan S-400 Hava Savunma Sistemlerine ilişkin net mesajlar paylaştı. Akar “Ülkemizin hava sahasını korumak istiyoruz, kimse bundan rahatsız olmasın” dedi.

Jetlerin ortağıyız

S-400 ve Patriot savunma sistemlerine ilişkin gelinen son noktayı da açıklayan Akar “F-35 ortaklık protokolünün herhangi bir yerinde ‘Ortaklardan biri S-400 alırsa ortaklıktan çıkarılır’ diye bir madde var mı? Ortaklığın gerekleri nedir? Türkiye Cumhuriyeti Devleti ortaklıkla ilgili ortaklık paylarını hiç aksatmadan ödeyen ülke. Ortak üretim çerçevesinde bize sipariş verilen malzemeler var. Bu malzemeleri de zamanında aksaksız ve eksiksiz olarak üreten ülke. Bunu da yaptık, peki biz ortak olarak başta ne yapacağız” ifadelerini kullandı.

S-400 bitti

Patriot tedarikiyle ilgili de gelişmelerin olduğunu ifade eden Akar, 28-29 Mart’ta yeni bir teklifin geldiğini, bununla fiyat, teknoloji transferi, ortak üretim, teknolojisi güncellemesi bakımlarından bazı şartların yenilendiğini ve detaylı çalışmaların sürdüğünü aktardı. Akar, konuyla ilgili şöyle konuştu: ABD’li muhataplarımıza biz anlaşmayı, sözleşmeyi yaptık, Rusya ile gayet iyi ilişkilerimiz var bu çerçevede bu alım işlemleri devam ediyor. Biz diyoruz ki ‘S-400 done deal’ (Anlaşma, işlem bitti), onlar ise ‘No deal is a done deal’ (Hiçbir anlaşma bitmiş değildir) diyorlar.

Eğitim başladı

“S-400’lerle ilgili TSK personeli Rusya’ya eğitime gitti” haberlerinin sorulması üzerine Akar “Bugünlerden başlamak suretiyle önümüzdeki aylarda S-400 eğitimleri için Rusya’ya bizim personel gönderdiğimiz gerçek. Bu rakamlar sürekli değişiyor. Her birinin ayrı bir özelliği var. Bunlar giderek eğitim almaya başladılar. Önümüzdeki aylarda da bu devam edecek” açıklamasında bulundu.

İki F-35 gelecek

F-35 projesinin devam ettiğini dile getiren Akar, şunları kaydetti: 4 uçak bize teslim edildi, 4 pilotumuz var şu anda ABD’de, 47 astsubayımız var, bakım hizmetlerini yapıyor. Kasım ayında iki uçak gelecek. Bu uçaklar geldiğinde konuşlanacakları yer Malatya Hava Üssü. Yani biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bize düşen neyse sorumluluklarımızı ciddiyet ve samimiyetle yerine getiriyoruz. Bundan beklentimiz var doğal olarak F-35 programının da planlı bir şekilde yürümesi, yürütülmesi.

SAMP-T’lar masada

Hava savunma sistemi SAMP-T tedarikine ilişkin Eurosam ile görüşmelerin devam ettiğini belirten Akar “Ekim ayına kadar bu çalışmalar devam eder ve bu konsept çalışmasını başarılı bir şekilde tamamlayabilirsek o günden itibaren nasıl üretim yapacağımızı tartışmaya, konuşmaya, görüşmeye başlayacağız” dedi.

Tezkere heyecanı yaşayan askerler, Ramazan Bayramı öncesi TBMM’de yasallaşacak kanunla birlikte çifte bayram yaşayacak.

Bu haber 147 kez okundu.
Genel - 11:19 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]