13° Parçalı az bulutlu

Hanedan türbelerindeki ‘puşide’leri yeniliyorlar

Kütahya Olgunlaşma Enstitüsünde, Osmanlı hanedanına ait türbelerin sanduka örtülerinin yenilenmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında, puşideler aslına uygun şekilde aylar süren çalışmayla ilmek ilmek işlenip hazırlanıyor. Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları arasında 2016 yılında imzalanan protokolle başlatılan “Puşide Projesi”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından da destekleniyor. Osmanlı hanedanına ait türbelerdeki Maraş işi puşidelerin yenilenmesi projesine […]
Kültür Sanat - 29 Mayıs 2019 14:54 A A
Kütahya Olgunlaşma Enstitüsünde, Osmanlı hanedanına ait türbelerin sanduka örtülerinin yenilenmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında, puşideler aslına uygun şekilde aylar süren çalışmayla ilmek ilmek işlenip hazırlanıyor.

Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları arasında 2016 yılında imzalanan protokolle başlatılan “Puşide Projesi”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından da destekleniyor.

Osmanlı hanedanına ait türbelerdeki Maraş işi puşidelerin yenilenmesi projesine dahil edilen Kütahya Olgunlaşma Enstitüsünde de 3 yıldır çalışma yapılıyor.

Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü ekibi, bugüne kadar Osmanlı hanedanına ait Mihrişah Valide Sultan türbesinden Beyhan Sultan, Sultan Ahmet türbesinden Sultan Murat kızı Safiye Sultan ve Sultan Ahmet oğlu Mehmet’in puşidelerini tamamlarken, Sultan İbrahim oğlu Ahmet’in puşidesini de işlemeye devam ediyor.

“Puşideleri en iyi ve en hızlı işleyen kurumlardan biri olduk”

Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hatice Gören, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, kurum olarak 2016-2017 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilen açılışın ardından proje kapsamında çalışmalara başladıklarını söyledi.

Kütahya’nın Maraş işinde başarılı olduğunu ve puşideleri işleyen 11 kurum arasında yer aldıklarını dile getiren Gören, şöyle konuştu:

“İlk puşidemiz, Beyhan Sultan’ın sanduka örtüsüydü. İlk puşidemizin hazırlanmasıyla birlikte İstanbul’da Mecidiye Kasrı’nda Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın da katılımıyla projenin tanıtımı yapılmıştı. Şu an puşidelerin 4’üncüsünü işliyoruz. Bu projede padişahlarımız, eşleri ve çocuklarının sanduka örtüleri yenileniyor. Kütahya olarak Maraş işi denilen dival işinde iyi olmamızdan dolayı kurumumuz açılır açılmaz projeye dahil edildik. Başarımızdan dolayı da puşideleri en iyi ve en hızlı işleyen kurumlardan biri olduk.”

“2 ile 5 ay arasında tamamlanabiliyor”

Projede kurumda görevli 8 kişilik bir ekibin yer aldığını aktaran Gören, halen üzerinde çalıştıkları puşidenin haziranda tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Bir ekibin, sanduka örtüsünün büyüklüğü, üzerindeki desenlerin yoğunluğuna bağlı olarak bir puşideyi 2 ile 5 ay arasında tamamlayabildiğini vurgulayan Gören, “Dönemin orijinalliğine sadık kalındığı için bazı padişahlarımızın veya eşlerinin sanduka örtülerindeki desenler daha hafif veya daha detaylı, ağır olabiliyor. Bu da sanduka örtüsünün tamamlanma süresini farklı kılabiliyor. 2023 yılına kadar tamamlanması planlanan proje kapsamında bize verilen sipariş işleri en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Kütahya kültürünü belgeliyoruz”

Gören, puşide projesinin yanında kentin kültürünü belgeleme faaliyetlerini de aralıksız sürdürdüklerini ifade etti.

Çalışmalar kapsamında zeybek kıyafeti ve kültürü ile iğne oyalarını aslına uygun olarak belgelediklerini de dile getiren Gören, “Kütahya’nın çok kıymetli bir çeyiz sandığı, zengin bir kültürü var, gün yüzüne çıkarılmamış, belgelenmemiş, hiç kimse ile paylaşılmamış. Bizim yaptığımız iş, var olan zenginliği, kültürü sırasıyla gün yüzüne çıkarma çalışması. Afyonkarahisar ve Uşak illerinden de sorumlu olduğumuz için 3 ilin çeyiz sandığındakilerini gelecek kuşaklarla buluşturma çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Bu haber 276 kez okundu.
Kültür Sanat - 14:54 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Haluk Bayraktar: Türkiye harp doktrinlerini değiştirecek ülke konumuna geldiyse hepsi kararlı duruşun yansımasıdır
  SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, Türkiye’nin harp doktrinlerini değiştirecek seviyede teknolojiye sahip bir ülke konumuna geldiğini belirterek, “Bunların hepsi savunma sanayisindeki kararlı duruşun ve iradenin bir yansıması.” dedi. İSTANBUL (AA) – SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, “Türkiye, harp doktrinlerini değiştirecek seviyede teknolojiye sahip ülke konumuna geldiyse, savunma, havacılık ve uzay odaklı SAHA […]
 • 02
  ECB Başkanı Lagarde: Avro Bölgesi ekonomisi son çeyrekte muhtemelen daraldı
  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Kovid-19 vaka sayısındaki artış ve ilgili kısıtlamaların ekonomiye zarar verdiğini, salgının ikinci dalgasının yaşandığı 2020’nin dördüncü çeyreğinde Avro Bölgesi ekonomisinin muhtemelen daraldığını söyledi.   BERLİN (AA) – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin yılın ilk Yönetim Konseyi Toplantısı’nın ardından Frankfurt’ta düzenlenen basın toplantısında, değerlendirmelerde bulundu. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında […]
 • 03
  KKTC’de deprem
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’de 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. KKTC’de yoğun hissedilen deprem sonrası olumsuz ve zarara dayalı ihbar bilgisine ulaşılmadığı bildirildi. LEFKOŞA/ANKARA (AA) – KKTC Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, saat 16.27’de KKTC Meteoroloji Dairesine bağlı Lefkoşa Deprem İstasyonundan yaklaşık 43 kilometre uzaklıkta ve orta şiddette 5,2 büyüklüğünde […]
 • 04
  Sağlık Bakanı Koca: Büyüklerimizin kıymetini bilerek onları korumak sorumluluğumuz
  Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 aşıları evlerinde yapılan 85 yaş ve üstündeki vatandaşlara ilişkin, “Büyüklerimizin kıymetini bilerek onları korumak sorumluluğumuz.” değerlendirmesinde bulundu. ANKARA (AA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 85 yaş ve üstündeki vatandaşların evlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olduğu anların görüntülerini paylaştı. Koca, Twitter hesabındaki paylaşımında, Kovid-19 aşıları evlerinde yapılan 85 yaş ve üstündeki […]
 • 05
  Sergen Yalçın: Forvet hattını güçlendirmek istiyoruz
  Beşiktaş Teknik Direktör Sergen Yalçın, forvet hattını bir oyuncuyla güçlendirmek hedeflediklerini, transferi gündemde olan Hulk’un istediği oyunculardan biri olduğunu söyledi. İSTANBUL (AA) – Süper Lig’in 20. haftasında Fatih Karagümrük’ü 4-1 mağlup eden Beşiktaş’ta teknik direktör Sergen Yalçın, maçın ardından basın toplantısı düzenledi. Yalçın, “Forvet hattını bir oyuncuyla güçlendirmek istiyoruz. Hulk da istediğimiz oyunculardan birisi. Mümkün olursa […]