24° Parçalı az bulutlu

Ermenistan’ın 27 yıl işgal altında tuttuğu Kelbecer esaretten kurtuldu

Ermenistan’ın 1993’te işgal ettiği Kelbecer ili, 27 yıl sonra gerçek sahibi Azerbaycanlılara teslim edildi. BAKÜ(AA) – Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya’nın ara buluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği Ermenistan güçleri ve buraya sonradan yerleştirilen Ermeni nüfus Kelbecer’i terk etti, bölgeye Azerbaycan ordusu yerleşti. Kelbecer işgal edildiğinde buradaki sivil Azerbaycanlılar neredeyse hiçbir eşyasını götüremeden bölgeyi terk etmek […]
Dünya - 25 Kasım 2020 13:33 A A
Ermenistan’ın 1993’te işgal ettiği Kelbecer ili, 27 yıl sonra gerçek sahibi Azerbaycanlılara teslim edildi.

BAKÜ(AA) – Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya’nın ara buluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği Ermenistan güçleri ve buraya sonradan yerleştirilen Ermeni nüfus Kelbecer’i terk etti, bölgeye Azerbaycan ordusu yerleşti.

Kelbecer işgal edildiğinde buradaki sivil Azerbaycanlılar neredeyse hiçbir eşyasını götüremeden bölgeyi terk etmek zorunda kalmış, canlarını zor kurtarmıştı.

Sadece evleri değil, etraftaki ağaçları da yaktılarBuraya sonradan yerleştirilen Ermeni nüfus ise kendilerine verilen 15 gün sürede bölgeyi rahatça ve tüm eşyalarını alarak terk etti. Ermeniler gitmeden önce yaşadıkları evlerin kapı, pencere ve banyo aksesuarlarına kadar söktü daha sonra ise ateşe verdi. Ermeniler sadece evleri değil, etraftaki ağaçları da yaktı.

Azerbaycan’ın batısında, Ermenistan sınırındaki Kelbecer’in kent merkezi ve 128 köyde yaşayan 77 binden fazla Azerbaycanlı, mayınların temizlenip bölgenin güvenliği sağlandıktan sonra evlerine dönebilecek.

Kelbecer’in zengin altın ve cıva madenleri işgal süresince yaşa dışı işletildiErmenistan, işgalden önce Ermeni nüfusun bulunmadığı Kelbecer’e farklı bölgelerden vatandaşlarını getirerek yasa dışı şekilde iskan ettirmenin yanı sıra buranın zengin doğal kaynaklarını da kendi malı gibi işletti. Kelbecer’in zengin altın ve cıva madenleri işgal süresince yaşa dışı işletildi, geliri ise Ermenistan’a götürüldü.

Yaklaşık 113 ton rezerve sahip Söyüdlü (Zod) ile 13 ton rezervli Ağduzdağ ve Tuthun altın madenlerini işgal döneminde işleten Ermeniler, toplam rezervleri 1 milyon tondan fazla olan Akyatak, Levçay, Çorbulak, Kamışlı ve Akkaya cıva yataklarını da yasa dışı kullandı.

Eskiden Azerbaycanlılara ait olan Yukarı İstisu, Aşağı İstisu, Keşdek, Garasu, Tuthun, Mozçay ve Goturlusu gibi önemli terapötik (terapi amaçlı) ve balneolojik (yer altı, toprak, su ve iklim kaynaklı doğal iyileştirici faktörler) etkiye sahip maden suyu yatakları da Ermenilerce turistik ve ticari amaçlı kullanıldı.

Bakü’den yaklaşık 460 kilometrelik mesafede yer alan Kelbecer, dağlık ve ormanlık arazilerden oluşuyor.

Yaklaşık 2 bin kilometre alanı kapsayan Kelbecer’in 33 bin hektarlık kısmında da ormanlık araziler yer alıyor.

Azerbaycan’ın turizm merkezlerinden birine dönüşecekKelbecer’in doğal güzellikleri, şifalı maden suları ve çok sayıda tarihi anıtı ile gelecekte Azerbaycan’ın turizm merkezlerinden birine dönüşeceği öngörülüyor.

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.

Ermenistan 15 Kasım’da vermesi gereken Kelbecer’i zamanında boşaltamadığı için Azerbaycan’dan 10 günlük ek süre almış ve işgal ettiği bölgeyi 25 Kasım’da vermeyi taahhüt etmişti.

Ateşkes gereği 20 Kasım’da Ağdam’dan çekilen Ermenistan, Laçın’ı da 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verecek.

dünya
Muhabir Ruslan Rehimov
Yayınlayan Esra Çal
Bu haber 174 kez okundu.
Dünya - 13:33 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Alman sinemasından güncel filmler İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek
  İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, 24 Eylül ile 3 Ekim tarihleri arasında Goethe-Institut iş birliğiyle Alman sinemasının güncel ve başarılı filmlerini çevrim içi olarak sinemaseverlerle buluşturacak. İSTANBUL (AA) – Goethe-Institut’un düzenlediği “Kino 2021: Alman Filmleri Türkiye”de etkinliği, festivalin çevrim içi gösterim platformu filmonline.iksv.org’dan takip edilebilecek. Bu yıl sinemalarda da gösterilecek seçkinin […]
 • 02
  Hattuşa’daki örnek Hitit surları her yıl zorlu kış şartlarına hazırlanıyor
  Hititlerin tespit edilebilen şehirleşme ve mimari özelliklerini somutlaştırmak amacıyla 15 yıl önce inşa edilen örnek Hitit surları, her yıl yaklaşık 2,5 ay süren bakım çalışmasıyla zorlu kış şartlarına hazırlanıyor. ÇORUM (AA) – Anadolu’nun ilk medeniyetlerinden Hititlerin başkenti Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa’nın girişine aslına uygun olarak kerpiçten inşa edilen 65 metre uzunluğundaki örnek Hitit surları, hemen […]
 • 03
  Beşiktaş’ta sakatlığı bulunan N’Koudou, Borussia Dortmund maçında oynayamayacak
  Beşiktaş Futbol Takımı’nda Georges-Kevin N’Koudou, sakatlığı nedeniyle bu akşam UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yapılacak Borussia Dortmund maçının kadrosundan çıkarıldı. İSTANBUL (AA) – Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, N’Koudou’nun, Süper Lig’in 4. haftasında 11 Eylül’de oynanan Öznur Kablo Yeni Malatyaspor maçında sağ ayak bileğine darbe aldığı belirtildi. Bileğinde kapsüler zorlanma ile yumuşak doku travması tespit edilen ve tedavisine devam […]
 • 04
  TEKNOFEST’te İHA Yarışmaları heyecanı Bursa’da devam ediyor
  TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışmaları, Bursa’da Yunuseli Havalimanı’nda binlerce gencin katılmıyla sürüyor. BURSA (AA) – İHA’lar konusunda farkındalığı artırmak, bu alandaki teknolojik gelişimi gençlerle paylaşmak, onları bu alana yönlendirmek ve teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST’21 kapsamında gerçekleştirilen İHA Yarışmaları; Uluslararası İHA Yarışması, Liseler Arası İHA Yarışması ve […]
 • 05
  Şehit yakını, gazi ve gazi yakını 278 kişi kamu kurumlarına atanacak
  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yarın 278 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının ataması yapılacak. ANKARA (AA) – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının atamaları, yarın saat 15.00’te Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın […]