Açık

Elektronik haberleşme sektörünün 2018 cirosu açıklandı

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, elektronik haberleşme sektörünün 2018 yılı cirosunun 59 milyar lira olduğunu bildirdi. Arıak, düzenlediği basın toplantısında, elektronik haberleşme sektörünün nefes gibi olduğunu ve insan hayatının her alanında yer aldığını ifade etti. Elektronik haberleşme sektörünün 2018 yılı cirosunun 59 milyar lira olduğunu belirten Arıak, “Sektörün 2003 […]
Ekonomi - 15 Mayıs 2019 16:31 A A

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, elektronik haberleşme sektörünün 2018 yılı cirosunun 59 milyar lira olduğunu bildirdi.

Arıak, düzenlediği basın toplantısında, elektronik haberleşme sektörünün nefes gibi olduğunu ve insan hayatının her alanında yer aldığını ifade etti.

Elektronik haberleşme sektörünün 2018 yılı cirosunun 59 milyar lira olduğunu belirten Arıak, “Sektörün 2003 yılındaki cirosu 14 milyar liraydı. Bizim sektörümüz, enflasyonu dikkate alacak olursak, büyüyor.” dedi.

Sektör cirosunun yüzde 91’lik kısmını sadece 3 grubun yaptığını aktaran Arıak, “Bunlar Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone. Derneğimiz üyesi alternatif işletmecilerin payı ise yüzde 9.” şeklinde konuştu.

“Türkiye verilerinin çoğu yurt dışında”

Yusuf Ata Arıak, dünyada en ağır vergi yüklerinin telekom sektöründe olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son zamanlarda cep telefonu vergilerinde yapılan yüksek zamlar da dikkate alınırsa, ödediğimiz faturaların yarısı vergilerden oluşuyor. Sektörün büyümesinin önündeki en büyük engellerden biri yüksek vergilerdir.

Her türlü bilgi ve verilerimiz veri merkezi denilen binalarda saklanıyor. Ama Türkiye verilerinin çoğu yurt dışında. Bu; kişilerin, şirketlerin, devletin her türlü ve çoğu mahrem olan bilgileri, başkalarının insafına bırakılmış durumda demektir. Herkes bu durumdan şikayetçi fakat durum değişmiyor. Biz yardıma hazırız.”

Arıak, verilerin yurt dışına kaçmasını önlemek için veri merkezlerine cazibe merkezleri programı kapsamında sağlanan destek ve teşviklerin kullanılmadığını, bu teşviklerin kullanılabilmesi için bölge ve beyaz alan sınırının kaldırılması ve Türkiye geneline yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

 “Toptan internet fiyatları artırılmamalı”

Veri merkezi işletmecilerinin hukuki güvenliğinin sağlanması için “veri merkezi işletmecisi” tanımının en kısa sürede kanunlarda yerini alması gerektiğini ifade eden Arıak, şunları kaydetti:

“Veri merkezlerinin indirimli elektrik tarifelerinden faydalanmaları sağlanmalı. Tüm erişim sağlayıcıların katılımının zorunlu olacağı birden fazla internet değişim noktasının kurulması bir an önce gerçekleştirilmeli. Microsoft Hizmet Sağlayıcı Lisans Sözleşmesi’nin çerçevesi müzakereye açık hale getirilmeli. Vatandaşa ucuzluk ve seçme özgürlüğü sağlamak için toptan internet fiyatları artırılmamalı. Sabit hatlardan hızlı internet (geniş bant) hizmeti veren alternatif işletmeciler, bazı hizmetleri Türk Telekom’dan almak zorunda. Alternatif işletmecilerin kendi internet paketlerini vatandaşın ihtiyacına göre oluşturabilmesi gerekir. Bunun için en önemli husus, Türk Telekom’un toptan internet fiyatlarıdır.”

Bu haber 118 kez okundu.
Ekonomi - 16:31 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  AB liderleri Kovid-19 aşısı ve salgın tedbirleri gündemiyle toplandı
  Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, Kovid-19 karşı geliştirilen aşıların üretimi ve dağıtımının hızlandırılması ile salgın tedbirlerinin koordinasyonu konularını ele almak için video konferans yöntemiyle bir araya geldi. BRÜKSEL (AA) – İki gün sürecek AB Liderler Zirvesi’nin ilk gününde aşı üretiminin artırılması amacıyla AB’nin ve üye ülkelerin neler yapabileceği, aşıların mutasyonlara karşı etkili […]
 • 02
  Berberoğlu’nun, dokunulmazlığın kaldırılması talebiyle hazırlanan fezlekeye itirazı reddedildi
  Anayasa Mahkemesinin (AYM) hak ihlali hükmü sonrası mahkemece yeniden yargılama kararı verilen CHP’li Enis Berberoğlu’nun avukatlarının, 3 ayrı suçtan hazırlanıp TBMM’ye gönderilen fezlekeye yaptığı ikinci itiraz, üst mahkemece reddedildi.   İSTANBUL (AA) – Berberoğlu’nun avukatları Murat Ergün ve Yiğit Acar’ın sunduğu itiraz dilekçesi, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesince değerlendirilerek karara bağlandı. Mahkeme heyeti, Berberoğlu hakkında […]
 • 03
  Meclis iklim değişikliği, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için devrede
  TBMM Genel Kurulunda, küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.   TBMM (AA) – AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti gruplarının, birleştirilerek görüşülen Meclis araştırma önergeleri üzerinde İYİ Parti Grubu adına söz alan Samsun Milletvekili Bedri […]
 • 04
  Akar ve TSK komuta kademesi Pençe Kartal-2 Harekatı’nda şehit olan üç askerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu
  Bakan Akar, beraberindeki TSK komuta kademesi ile Pençe Kartal-2 Harekatı’nda şehit olan Muhabere Astsubay Kıdemli Çavuş Turhan, Piyade Komando Yüzbaşı Coşkun ile Muhabere Komando Yüzbaşı Güler’in ailelerine başsağlığı ziyareti gerçekleştirdi. ANKARA (AA) – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan […]
 • 05
  36 ilde akaryakıtta vergi kaçakçılığı operasyonu: 120 gözaltı
  İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde İstanbul merkezli 36 ilde düzenlenen Silici-2 operasyonunda akaryakıtta vergi kaçakçılığı yapan 120 şüpheli yakalandı. ANKARA (AA) – İçişleri Bakanlığın yapılan açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekiplerince, bilişim sistemleri yoluyla kamu kurumlarını zarara uğrattıkları […]