Açık

Diş taşından kurtulmanın 2 etkili yolu

Diş taşları en yaygın ağız içi problemlerindendir. Evde kendi yöntemlerinizle bu sorundan kurtulmanız mümkün. Diş taşları bakteriler, gıda artıkları ve mineral tuzları yüzünden oluşan bir tabakadır. Diş yüzeyinde yavaş yavaş birikerek, kalın bir hal alır. Devamlı olarak temizlenmesi gerekir. Öncelikle aşırı diş taşı oluşumunuz var ise, bir haftalık kürü uyguladıktan sonra bu yöntemleri uygulamalısınız.  Diş […]
Sağlık - 18 Temmuz 2019 22:44 A A
Diş taşları en yaygın ağız içi problemlerindendir. Evde kendi yöntemlerinizle bu sorundan kurtulmanız mümkün. Diş taşları bakteriler, gıda artıkları ve mineral tuzları yüzünden oluşan bir tabakadır. Diş yüzeyinde yavaş yavaş birikerek, kalın bir hal alır. Devamlı olarak temizlenmesi gerekir. Öncelikle aşırı diş taşı oluşumunuz var ise, bir haftalık kürü uyguladıktan sonra bu yöntemleri uygulamalısınız. 

Diş taşlarından kurtulmak için 1 haftalık kür

Diş taşı oldukça büyük bir problem. Bunu aşabilmek ve yavaşlatabilmek adına uygulanacak bu yöntem çok hoşunuza gidecek… Bazı vücutlarda kireç üretiminden dolayı diş taşı oluşumu meydana gelebiliyor. Devamlı fırçalamak bile bazen bir çözüm olmayabilir.

Diş taşı problemi yaşayan insanların, 6 ay aralıklarla mutlaka muayene olması ve taşları temizletmesi gerekir. Aksi halde, diş eti kanamaları, iltihaplanmalar ve ilerleyen süreçlerde diş kaybına sebep olacaktır.

Diş taşından kurtulmak için ne uygulamalıyız?

Diş taşlarından kurtulmak için 7 gün boyunca uygulayacağınız birkaç adım şu şekilde;

1 – 7 gün boyunca dişlerinizi -bir kere de olsa- “misvak” ile temizleyin.

Öncelikle her bir dişinizin yüzeyini tek tek ovun. Bu zahmetli bir işlem değildir. Oturduğunuz yerden bile rahatlıkla yapabilirsiniz.

3’üncü günden sonra diş diplerinize doğru ovalayarak masaj yapın. Kanamasından korkmayın. Diş taşı olduğu için kanaması normaldir. Çünkü, doktorlar dişleriniz kanasa dahi fırçalamaya devam edin diye uyarıyorlar.

2 – 7 gün boyunca maden suyu (soda) için.

Doğal bir şifa kaynağı olan maden suyunu her gün dişlerinizle temas ettirerek için. Eğer içmek istemiyorsanız, ağzımızda bekletip dişlerinizle iyice temas ettirerek geri boşaltın.

3 – 7 gün boyunca diş taşına sebebiyet verecek; yapay şekerler, fruktozlu içecek ve yiyecekler gibi bütün ürünlerden uzak durun.

4 – 7 gün boyunca diş ipi kullanarak dişlerinizin arasındaki kalıntıları temizleyin.

Eğer çok kanıyor ve ip, dişinizin arasına girmekte zorlanıyorsa, ilk günler kürdan kullanarak da halledebilirsiniz.

Eğer diş taşı oluşumunuz çok ise, 7 gün yetmeyebilir. Fakat öyle bir durumda ilk günden etkisini görmeye başlayacağınız için, 2 hafta uzatarak yaptığınızda da harika sonuçlar alacaksınız.

Diş taşından kurtulmanın 2 etkili yolu

Bu iki yöntemi, ayda bir kere, bir hafta boyunca uygulamayı unutmayın.

Hindistan cevizi ve karbonat

 • yarım çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1-2 damla nane yağı

Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra, diş fırçanızın üzerine bu karışımdan bir miktar alın.

10 dakika boyunca, bütün diş yüzeylerinize temas edecek şekilde, dişlerinizi damaklardan başlayarak fırçalayın.

Aktif karbon

 • 1 adet aktif kömür kapsülü
 •  2 yemek kaşığı su

Aktif karbon ve suyu homojen bir macun haline gelinceye kadar karıştırın.

5 dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın. Birkaç dakika kadar da dişlerinizde bekletin ve durulayın.

 

Bu haber 269 kez okundu.
Sağlık - 22:44 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]