13° Parçalı az bulutlu

Demir eksikliğinin 12 önemli belirtisi

Demir eksikliği belirtileri ilk başta çok hafif olabilir ve tamamen fark edilmeyebilir. Aslında çoğu insan, rutin bir kan testinden tanımlanana kadar hafif bir demir eksikliği yaşadığının farkında değildir. İşte demir eksikliğinin belirtileri… Demir Eksikliğinin Belirtileri: 1- Sürekli Yorgun Hissetmek En sık görülen demir eksikliği belirtisi, aynı zamanda tespit edilmesi en güç olanıdır. İnsanlar genellikle yorgunluğu […]
Sağlık - 2 Temmuz 2019 13:05 A A
Demir eksikliği belirtileri ilk başta çok hafif olabilir ve tamamen fark edilmeyebilir. Aslında çoğu insan, rutin bir kan testinden tanımlanana kadar hafif bir demir eksikliği yaşadığının farkında değildir. İşte demir eksikliğinin belirtileri… Demir Eksikliğinin Belirtileri:

1- Sürekli Yorgun Hissetmek

En sık görülen demir eksikliği belirtisi, aynı zamanda tespit edilmesi en güç olanıdır. İnsanlar genellikle yorgunluğu yaşamın bir parçası olarak görüyor. Ancak yorgunluğun bir nedeni de, demir eksikliğinin dokulara daha az oksijen ulaşmasına neden olması ve böylece vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiden mahrum kalmasıdır.

2- Gıda Dışı Maddeleri Yeme Arzusu

Gıda dışı maddeleri yemeyi arzulamak, demir eksikliği belirtisi olabilir. Demir eksikliği olan insanlar buz, tebeşir, toprak ya da kağıt gibi maddeleri yeme arzusu hissediyorlar.

3- Huzursuz Bacak Sendromu

John Hopkins Medicine’e göre, huzursuz bacak sendromlu kişilerin yaklaşık %15’inde demir eksikliği var ve demir seviyeleri düştükçe belirtiler daha da kötüleşiyor.

4- Nefes Darlığı

Oksijen seviyeleriniz düşükse, ne kadar derin nefes alırsanız alın havasız hissedersiniz. Normalde nefesinizin yettiği şeyleri yaparken nefes darlığı çekiyorsanız, bunun sorumlusu demir eksikliği olabilir.

5- Soluk Olmak

“Soluk” ve “hasta” kelimelerinin sıklıkla birbirinin yerine kullanılmasının bir nedeni vardır. Hemoglobin, kanınıza kırmızı rengini ve cildinize pembe renk tonunu verir. Vücudunuzdaki hemoglobin seviyelerinin düşük olması, cildinizden daha soluk görünmesine neden olur.

Ancak cilt tonunuz ne olursa olsun dudaklarınızın içi, diş etleriniz ve göz kapaklarınızın içi normalden daha az kırmızı ise, demir eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

6- Saç Dökülmesi

Demir eksikliği, özellikle de demir eksikliği anemisine ilerlerken saç dökülmesine neden olabilir. Demir eksikliği, vücudunuzun saçınızı sağlam tutmak gibi hayati işlevleri yerine getirmesine engel olabilir. Ancak günde 100 tel saçınızın dökülmesi normaldir.

7- Kalp Çarpıntısı

Düzensiz kalp atışları, kalp çarpıntısı ve hatta kalp yetmezliği gibi sorunlar yaşıyorsanız, kalp sağlığınızın kötü olduğunu düşünmeden önce demir seviyelerinizi kontrol ettirmeniz önemlidir. Bununla birlikte, demir eksikliğinin mevcut kalp problemlerini kötüleştirebileceğini de unutmayın.

8- Endişeli Hissetmek

Demir eksikliği endişeli hissetmenize neden olabilir. Oksijen eksikliği, vücudunuzun gaz pedalına benzeyen sempatik sinir sistemini değiştirir. Ayrıca, demir eksikliği kalp atışlarınızı etkileyebileceğinden, rahat olmanız gereken bir zamanda bile endişeli hissedebilirsiniz.

9- Baş Ağrısı

Demir eksikliği olan bir vücut, diğer dokular için endişelenmeden önce beyninize oksijen vermeyi öncelikli hale getirecektir. Bu da, beynin atardamarlarının şişmesi sonucu baş ağrılarına neden olabilir.

10- Dilin Tuhaf Görünmesi

Demir eksikliği, dilin renginin soluklaşmasına neden olmasının yanı sıra, dili oluşturan kas hücrelerinde bulunan bir protein olan miyoglobin düzeylerini azaltabilir. Sonuç olarak, demir eksikliği olan birçok kişi ağrılı, iltihaplı ve garip pürüzsüz bir dilden şikayet eder.

11- Kırılgan Tırnaklar

Tırnaklarda içbükey veya kaşık şeklinde bir çöküntü, demir eksikliği belirtisi olabilir.

12- Tiroid Bozukluğu

ABD Ulusal Hipotiroidizm Akademisi’ne göre, demir eksikliği vücudunuzun tiroid fonksiyonunu yavaşlatıyor ve metabolizma artırıcı etkilerini engelliyor. Enerji düşüklüğü, kilo alımı ve hatta düşük vücut sıcaklığı fark ederseniz, doktorunuza başvurun.

Demir Eksikliği Anemisi

Anemi, kandaki kırmızı kan hücreleri seviyesinin normalin altında olmasıyla ortaya çıkar. Uzmanlara göre yaş, viral enfeksiyonlar ve bazı kronik hastalıklar dahil olmak üzere düşük RBC seviyelerine katkıda bulunabilecek birçok faktör vardır. Demir eksikliği anemisi, vücutta yeterince demir minerali bulunmadığında ortaya çıkan en yaygın anemi türüdür. Dokuların ve kasların etkili çalışması için oksijene ihtiyaç vardır. Vücudun, dokulara oksijen taşımakla sorumlu olan hemoglobin adlı bir proteini üretmek için demire ihtiyacı vardır.

Bu haber 254 kez okundu.
Sağlık - 13:05 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Haluk Bayraktar: Türkiye harp doktrinlerini değiştirecek ülke konumuna geldiyse hepsi kararlı duruşun yansımasıdır
  SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, Türkiye’nin harp doktrinlerini değiştirecek seviyede teknolojiye sahip bir ülke konumuna geldiğini belirterek, “Bunların hepsi savunma sanayisindeki kararlı duruşun ve iradenin bir yansıması.” dedi. İSTANBUL (AA) – SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, “Türkiye, harp doktrinlerini değiştirecek seviyede teknolojiye sahip ülke konumuna geldiyse, savunma, havacılık ve uzay odaklı SAHA […]
 • 02
  ECB Başkanı Lagarde: Avro Bölgesi ekonomisi son çeyrekte muhtemelen daraldı
  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Kovid-19 vaka sayısındaki artış ve ilgili kısıtlamaların ekonomiye zarar verdiğini, salgının ikinci dalgasının yaşandığı 2020’nin dördüncü çeyreğinde Avro Bölgesi ekonomisinin muhtemelen daraldığını söyledi.   BERLİN (AA) – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin yılın ilk Yönetim Konseyi Toplantısı’nın ardından Frankfurt’ta düzenlenen basın toplantısında, değerlendirmelerde bulundu. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında […]
 • 03
  KKTC’de deprem
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’de 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. KKTC’de yoğun hissedilen deprem sonrası olumsuz ve zarara dayalı ihbar bilgisine ulaşılmadığı bildirildi. LEFKOŞA/ANKARA (AA) – KKTC Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, saat 16.27’de KKTC Meteoroloji Dairesine bağlı Lefkoşa Deprem İstasyonundan yaklaşık 43 kilometre uzaklıkta ve orta şiddette 5,2 büyüklüğünde […]
 • 04
  Sağlık Bakanı Koca: Büyüklerimizin kıymetini bilerek onları korumak sorumluluğumuz
  Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 aşıları evlerinde yapılan 85 yaş ve üstündeki vatandaşlara ilişkin, “Büyüklerimizin kıymetini bilerek onları korumak sorumluluğumuz.” değerlendirmesinde bulundu. ANKARA (AA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 85 yaş ve üstündeki vatandaşların evlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olduğu anların görüntülerini paylaştı. Koca, Twitter hesabındaki paylaşımında, Kovid-19 aşıları evlerinde yapılan 85 yaş ve üstündeki […]
 • 05
  Sergen Yalçın: Forvet hattını güçlendirmek istiyoruz
  Beşiktaş Teknik Direktör Sergen Yalçın, forvet hattını bir oyuncuyla güçlendirmek hedeflediklerini, transferi gündemde olan Hulk’un istediği oyunculardan biri olduğunu söyledi. İSTANBUL (AA) – Süper Lig’in 20. haftasında Fatih Karagümrük’ü 4-1 mağlup eden Beşiktaş’ta teknik direktör Sergen Yalçın, maçın ardından basın toplantısı düzenledi. Yalçın, “Forvet hattını bir oyuncuyla güçlendirmek istiyoruz. Hulk da istediğimiz oyunculardan birisi. Mümkün olursa […]