Açık

Çocuklarda kırık ne kadar zamanda iyileşir?

Kırık her yaşta bireyin karşılaşacağı bir sorun. Yoğun ağrılara sebep olan kırıklar yetişkinlere oranlara çocuklarda daha hızlı iyileşir. Peki, kırık kaç günde iyileşir? Kırıkların hızlıca tedavi edilmesi için evde uygulanacak doğal tedavi yöntemleri mevcut mu? Kemiklerde meydana gelen hasarlara kırık ismi verilir. Birçok kırık türü vardır. Kırık bilindiği gibi genellikle alçıyla tedavi edilir. Peki, çocuklarda […]
Sağlık - 20 Temmuz 2019 13:06 A A
Kırık her yaşta bireyin karşılaşacağı bir sorun. Yoğun ağrılara sebep olan kırıklar yetişkinlere oranlara çocuklarda daha hızlı iyileşir. Peki, kırık kaç günde iyileşir? Kırıkların hızlıca tedavi edilmesi için evde uygulanacak doğal tedavi yöntemleri mevcut mu? Kemiklerde meydana gelen hasarlara kırık ismi verilir. Birçok kırık türü vardır. Kırık bilindiği gibi genellikle alçıyla tedavi edilir. Peki, çocuklarda kırık tedavisi nasıl uygulanır?

Tedbir önemli

Yetişkinlere oranla çocuklar kırık konusunda daha şanslıdır. Çünkü yetişkinlerde aylarca süren kaynama süreci çocuklarda çok daha hızlıdır. Elbette, kırık son derece zor bir rahatsızlıktır. Bu nedenle görünmez kazalara karşı her daim tedbirli olmak da yarar var.

Çocuklarda kırık tedavisi nasıl olur?

Çocukların kemikleri çok hassastır ve söz ettiğimiz gibi hızlıca iyileşmeye yatkındır. Bu nedenle küçük kırıklarda doktorlar tam alçıyı değil yarım alçıyı tercih eder. Kırık yapısına ve çeşidine göre çocuklarda kaynama süreci iki ila üç hafta arasında tamamlanır. Ancak bu süreler çocuğun yapısı ve kırığın oluşma şekliyle daha da uzayabilir. Yetişkinlerde aylarca süren bu dönem küçük çocuklarda birkaç haftayla sınırlıdır.

Kemik eski halini alır mı?

Ebeveynler çocuklarının yaşadığı kırıklarda en çok bu konuda endişe duyar. Ancak uzmanlar, gelişim çağında olan çocukların yaşadığı kemik kırılmalarından endişe edilmemesi gerektiğini belirtir. Çünkü çocuk büyüdükçe kemik olması gereken şekli alır.

Kemiklerin hızlıca kaynaması için neler yapılır?

Kırıklardan sonra kemik, ilik çorbası içmenin faydalı olduğu söylenir. Birçok uzman da kemik, ilik, paça çorbalarının ölçülü tüketildiği taktirde içerisindeki jelatin sayesinde kemiğin kaynamasına yardımcı olduğunu belirtiyor. Hatta uzmanlar yalnızca kırıklar için değil normal beslenme programında da ilik suyundan hazırlanan çorbaların ayda birkaç kez tüketilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Kalsiyum önemli

Kırık tedavisi sırasında kalsiyum yönünden zengin gıdalar mutlaka tüketilmelidir. Alınan kalsiyum kemiklerin kaynama sürecini hızlandırır.

Kırık tedavisi sırasında tüketilmesi gereken gıdalar:

Et

Balık

Süt

Peynir

Yoğurt

Fındık

Ceviz

Baklagil

Lahana

Bu haber 294 kez okundu.
Sağlık - 13:06 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]