12° Hafif yağmur

Chomsky’den tedirgin eden açıklama! “ABD İran’a saldırı düzenleyecek”

Independent Türkçe’de Rus asıllı Amerikan vatandaşı düşünce adamı Noam Chomsky’in, ‘İş işten geçmeden İran’la savaşı durdurmalıyız’ başlıklı ABD’nin muhtemel İran saldırısına dair çarpıcı bir yazısı yayımlandı. ABD’li düşünce adamı Noam Chomsky kaleme aldığı yazıda ABD’nin İran’a saldıracağını söyledi. ABD’nin İran’a karşı saldırı düzenleyeceğini belirten Chomsky, İran’a yönelik saldırıya ilişkin bahaneler ve gerekçeler uydurulacağını kaydetti. Yazısında İran’daki petrol ve doğalgaz […]
Dünya - 29 Mayıs 2019 14:00 A A
Independent Türkçe’de Rus asıllı Amerikan vatandaşı düşünce adamı Noam Chomsky’in, ‘İş işten geçmeden İran’la savaşı durdurmalıyız’ başlıklı ABD’nin muhtemel İran saldırısına dair çarpıcı bir yazısı yayımlandı.

ABD’li düşünce adamı Noam Chomsky kaleme aldığı yazıda ABD’nin İran’a saldıracağını söyledi. ABD’nin İran’a karşı saldırı düzenleyeceğini belirten Chomsky, İran’a yönelik saldırıya ilişkin bahaneler ve gerekçeler uydurulacağını kaydetti.

Yazısında İran’daki petrol ve doğalgaz yatakları için ABD tarafından yapılacağı planlanan saldırının dünyayı tehdit ettiğine ilişkin değerlendirmede bulunan Chomsky, ABD’nin İran nükleer çalışmalarını bahane ederek İran’a saldırı düzenleyeceğini belitti.

ABD’nin 1979 devriminden önce İran’ın nükleer programına destek olduğunu söyleyen Chomsky, bugün ise İran’ı tehdit olarak gördüğünü ifade etti.

Konuya dair yazısında Chomsky, şu ifadeleri kullandı:

“Dick Cheney, Donald Rumsfeld, Henry Kissinger ve diğer üst düzey yetkililerin, İran’ın nükleer programlarını kolaylaştırmak için ABD üniversitelerine (kendi okulum MIT de dahil) baskı yaptıkları dönemdi. Şah’ın yönetiminde bu programları desteklerken neden daha sonra onlara şiddetle karşı çıktığı sorulduğunda Kissinger dürüstçe İran’ın o zamanlar bir müttefik olduğunu söyledi. Yeterince basit.”

‘İran’ın meydan okuması dünya patronu ABD’yi rahatsız ediyor’

İran’ın ABD’ye karşı sergilediği duruşun ABD’yi rahatsız ettiğini söyleyen Chomsky, İran’ın ABD’ye olan tavrını ise ‘başarılı meydan okuma’ olarak değerlendirdi.

ABD’nin İran yönelik yapmış olduğu baskı ve şantajları geçmişte Küba’ya karşı yaptığını belirten Chomsky, konuya dair yazısında “İran’a yönelik saldırı, dünyanın patronuna karşı gösterdiği “başarılı meydan okumaya” son vermesi için, ABD’nin ezici kuvvetini sergilediği uluslararası programın unsuru. ABD’nin Küba’ya 60 yıl boyunca işkence yapmasının başlıca nedeni de buydu.” şeklindeki ifadelere yer verdi.

ABD’nin yaptığı baskı ve şantajlarla ‘Mafya Babası’ gibi hareket ettiğini belirten Chomsky, ABD yönetiminde Trump döneminde ‘Mafya’ vari tavırlarda artış olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerika’daki halk desteğinin arttığını ve ikinci Trump döneminin dünya için tehlike arz edeceği değerlendirmesinde bulunan Chomsky, “Trump gayet iyi gidiyor. Demokratların Russiagate’e takıntısı ve Trump’ın nitelikli suçlarını -en önemlisi de çevresel felakete giden politikasını- önemsememesi onun işine geliyor. Ancak ikinci bir Trump dönemi, kelimenin tam anlamıyla, insanlık için ölüm çanlarını çalabilir” şeklindeki ifadeleri kullandı.

Bu haber 146 kez okundu.
Dünya - 14:00 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Haluk Bayraktar: Türkiye harp doktrinlerini değiştirecek ülke konumuna geldiyse hepsi kararlı duruşun yansımasıdır
  SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, Türkiye’nin harp doktrinlerini değiştirecek seviyede teknolojiye sahip bir ülke konumuna geldiğini belirterek, “Bunların hepsi savunma sanayisindeki kararlı duruşun ve iradenin bir yansıması.” dedi. İSTANBUL (AA) – SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, “Türkiye, harp doktrinlerini değiştirecek seviyede teknolojiye sahip ülke konumuna geldiyse, savunma, havacılık ve uzay odaklı SAHA […]
 • 02
  ECB Başkanı Lagarde: Avro Bölgesi ekonomisi son çeyrekte muhtemelen daraldı
  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Kovid-19 vaka sayısındaki artış ve ilgili kısıtlamaların ekonomiye zarar verdiğini, salgının ikinci dalgasının yaşandığı 2020’nin dördüncü çeyreğinde Avro Bölgesi ekonomisinin muhtemelen daraldığını söyledi.   BERLİN (AA) – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin yılın ilk Yönetim Konseyi Toplantısı’nın ardından Frankfurt’ta düzenlenen basın toplantısında, değerlendirmelerde bulundu. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında […]
 • 03
  KKTC’de deprem
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’de 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. KKTC’de yoğun hissedilen deprem sonrası olumsuz ve zarara dayalı ihbar bilgisine ulaşılmadığı bildirildi. LEFKOŞA/ANKARA (AA) – KKTC Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, saat 16.27’de KKTC Meteoroloji Dairesine bağlı Lefkoşa Deprem İstasyonundan yaklaşık 43 kilometre uzaklıkta ve orta şiddette 5,2 büyüklüğünde […]
 • 04
  Sağlık Bakanı Koca: Büyüklerimizin kıymetini bilerek onları korumak sorumluluğumuz
  Sağlık Bakanı Koca, Kovid-19 aşıları evlerinde yapılan 85 yaş ve üstündeki vatandaşlara ilişkin, “Büyüklerimizin kıymetini bilerek onları korumak sorumluluğumuz.” değerlendirmesinde bulundu. ANKARA (AA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 85 yaş ve üstündeki vatandaşların evlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olduğu anların görüntülerini paylaştı. Koca, Twitter hesabındaki paylaşımında, Kovid-19 aşıları evlerinde yapılan 85 yaş ve üstündeki […]
 • 05
  Sergen Yalçın: Forvet hattını güçlendirmek istiyoruz
  Beşiktaş Teknik Direktör Sergen Yalçın, forvet hattını bir oyuncuyla güçlendirmek hedeflediklerini, transferi gündemde olan Hulk’un istediği oyunculardan biri olduğunu söyledi. İSTANBUL (AA) – Süper Lig’in 20. haftasında Fatih Karagümrük’ü 4-1 mağlup eden Beşiktaş’ta teknik direktör Sergen Yalçın, maçın ardından basın toplantısı düzenledi. Yalçın, “Forvet hattını bir oyuncuyla güçlendirmek istiyoruz. Hulk da istediğimiz oyunculardan birisi. Mümkün olursa […]