15° Açık

Chomsky’den tedirgin eden açıklama! “ABD İran’a saldırı düzenleyecek”

Independent Türkçe’de Rus asıllı Amerikan vatandaşı düşünce adamı Noam Chomsky’in, ‘İş işten geçmeden İran’la savaşı durdurmalıyız’ başlıklı ABD’nin muhtemel İran saldırısına dair çarpıcı bir yazısı yayımlandı. ABD’li düşünce adamı Noam Chomsky kaleme aldığı yazıda ABD’nin İran’a saldıracağını söyledi. ABD’nin İran’a karşı saldırı düzenleyeceğini belirten Chomsky, İran’a yönelik saldırıya ilişkin bahaneler ve gerekçeler uydurulacağını kaydetti. Yazısında İran’daki petrol ve doğalgaz […]
Dünya - 29 Mayıs 2019 14:00 A A
Independent Türkçe’de Rus asıllı Amerikan vatandaşı düşünce adamı Noam Chomsky’in, ‘İş işten geçmeden İran’la savaşı durdurmalıyız’ başlıklı ABD’nin muhtemel İran saldırısına dair çarpıcı bir yazısı yayımlandı.

ABD’li düşünce adamı Noam Chomsky kaleme aldığı yazıda ABD’nin İran’a saldıracağını söyledi. ABD’nin İran’a karşı saldırı düzenleyeceğini belirten Chomsky, İran’a yönelik saldırıya ilişkin bahaneler ve gerekçeler uydurulacağını kaydetti.

Yazısında İran’daki petrol ve doğalgaz yatakları için ABD tarafından yapılacağı planlanan saldırının dünyayı tehdit ettiğine ilişkin değerlendirmede bulunan Chomsky, ABD’nin İran nükleer çalışmalarını bahane ederek İran’a saldırı düzenleyeceğini belitti.

ABD’nin 1979 devriminden önce İran’ın nükleer programına destek olduğunu söyleyen Chomsky, bugün ise İran’ı tehdit olarak gördüğünü ifade etti.

Konuya dair yazısında Chomsky, şu ifadeleri kullandı:

“Dick Cheney, Donald Rumsfeld, Henry Kissinger ve diğer üst düzey yetkililerin, İran’ın nükleer programlarını kolaylaştırmak için ABD üniversitelerine (kendi okulum MIT de dahil) baskı yaptıkları dönemdi. Şah’ın yönetiminde bu programları desteklerken neden daha sonra onlara şiddetle karşı çıktığı sorulduğunda Kissinger dürüstçe İran’ın o zamanlar bir müttefik olduğunu söyledi. Yeterince basit.”

‘İran’ın meydan okuması dünya patronu ABD’yi rahatsız ediyor’

İran’ın ABD’ye karşı sergilediği duruşun ABD’yi rahatsız ettiğini söyleyen Chomsky, İran’ın ABD’ye olan tavrını ise ‘başarılı meydan okuma’ olarak değerlendirdi.

ABD’nin İran yönelik yapmış olduğu baskı ve şantajları geçmişte Küba’ya karşı yaptığını belirten Chomsky, konuya dair yazısında “İran’a yönelik saldırı, dünyanın patronuna karşı gösterdiği “başarılı meydan okumaya” son vermesi için, ABD’nin ezici kuvvetini sergilediği uluslararası programın unsuru. ABD’nin Küba’ya 60 yıl boyunca işkence yapmasının başlıca nedeni de buydu.” şeklindeki ifadelere yer verdi.

ABD’nin yaptığı baskı ve şantajlarla ‘Mafya Babası’ gibi hareket ettiğini belirten Chomsky, ABD yönetiminde Trump döneminde ‘Mafya’ vari tavırlarda artış olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerika’daki halk desteğinin arttığını ve ikinci Trump döneminin dünya için tehlike arz edeceği değerlendirmesinde bulunan Chomsky, “Trump gayet iyi gidiyor. Demokratların Russiagate’e takıntısı ve Trump’ın nitelikli suçlarını -en önemlisi de çevresel felakete giden politikasını- önemsememesi onun işine geliyor. Ancak ikinci bir Trump dönemi, kelimenin tam anlamıyla, insanlık için ölüm çanlarını çalabilir” şeklindeki ifadeleri kullandı.

Bu haber 197 kez okundu.
Dünya - 14:00 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]