15° Parçalı bulutlu

Bolton duyurdu: Saldırının arkasında onlar var

Suudi Arabistan’ın petrol tankerlerine düzenlenen saldırılara ilişkin konuşan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “Yaşananların arkasında İran var” dedi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kara sularının yakınlarında Suudi Arabistan petrol tankerlerine düzenlenen sabotaj ile ilgili açıklama yapan John Bolton, saldırı ile ilgili İran’ı sorumlu tuttu. BAE kara suları yakınlarında Suudi Arabistan’a ait petrol tankerlerine düzenlenen sabotaj […]
Dünya - 29 Mayıs 2019 13:43 A A
Suudi Arabistan’ın petrol tankerlerine düzenlenen saldırılara ilişkin konuşan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “Yaşananların arkasında İran var” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kara sularının yakınlarında Suudi Arabistan petrol tankerlerine düzenlenen sabotaj ile ilgili açıklama yapan John Bolton, saldırı ile ilgili İran’ı sorumlu tuttu.

BAE kara suları yakınlarında Suudi Arabistan’a ait petrol tankerlerine düzenlenen sabotaj sonrası ABD tarafından yapılan açıklamalarda İran hedef tahtasına oturtulmuştu.

“Çok önemli bölgesel güvenlik sorunlarını” tartışmak için BAE’ye giden Bolton, İran ile sıcak çatışma mesajı verdi. İran’ı tehdit eden Bolton, “ABD’nin çok güçlü yanıtlarıyla karşı karşıya kalma riskini taşıyorsunuz” dedi.

“Tahran yaptı”

Sabotaj olayı ile ilgili açıklama yapan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, tankerlere yapılan saldırının “kesinlikle” Tahran tarafından yapıldığını söyledi.

“BAE sularında sabotaja uğrayan gemilerden, neredeyse kesin olarak İran sorumludur. BAE, Suudi Arabistan ve ABD, İran’ın bölgedeki faaliyetlerine yönelik tavır konusunda aynı çizgidedir” diyen Bolton, ABD’deki kimsenin bu saldırının arkasında İran olduğuna yönelik şüphesinin bulunmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da saldırının arkasında İran’ın olduğunu iddia ederek aynı suçlamaları dile getirmişti.

Ancak İran, bölgedeki istikrarı korumak için saldırıların soruşturulması gerektiğini vurgulayarak iddiaları defalarca reddetti.

Bu haber 133 kez okundu.
Dünya - 13:43 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]