17° Açık

Aman dikkat! Çocuklarınızı başkalarıyla kıyaslıyor musunuz?

Çocuklarınızı bir başkasıyla ya da kardeşiyle mi kıyaslıyorsunuz? Peki, çocukları bir başkasıyla karşılaştırmanın geri dönüşü zor sonuçlara yol açtığını biliyor muydunuz? Yeni nesil anne-babaların birçoğunun kaçınmasına rağmen yine de bazı evlerde çocuklar ya kardeşleriyle ya da konu komşuyla kıyaslanır. Çocukların olumlu yanları değil her zaman hataları ön plana çıkar ve minicik yavru sürekli yaptıkları hatalar […]
Eğitim - 26 Mayıs 2019 23:12 A A

Çocuklarınızı bir başkasıyla ya da kardeşiyle mi kıyaslıyorsunuz? Peki, çocukları bir başkasıyla karşılaştırmanın geri dönüşü zor sonuçlara yol açtığını biliyor muydunuz?

Yeni nesil anne-babaların birçoğunun kaçınmasına rağmen yine de bazı evlerde çocuklar ya kardeşleriyle ya da konu komşuyla kıyaslanır. Çocukların olumlu yanları değil her zaman hataları ön plana çıkar ve minicik yavru sürekli yaptıkları hatalar nedeniyle hırpalanır. Aslına bakarsanız yaptıkları şeyler onun hatası değil uzun yaşam serüveninde hayatı öğrenme şekli. Şayet böyle düşünülürse evladınızın yaramaz değil sadece maceracı bir öğrenci olduğunu anlarsınız.

Farklı olmaları normal

Çocuklar yaşamı öğrenirken elbette yanlışlar yapacak. Ayrıca aynı evde büyümelerine rağmen kardeşler arasında yetenek, ilgi, merak ya da hareketlilik anlamında büyük farklar yaşanır. Bu nedenle “Bak ağabeyin ne kadar başarılı. Komşunun kızı sınıfı dereceyle bitirdi. Bir de kendine bak” gibi cümleleri kullanarak onu motive etmiyorsunuz. Aksine tamiri mümkün olmayan yaralar açıyorsunuz. Hiçbir çocuk kıyaslandığı zaman motive olup, ona örnek gösterilene benzemeye çalışmaz. Eğer sürekli olarak kıyaslandığı kişi kardeşiyse iki çocuğunuz arasında duygusal anlamda uçurumlar açmış olursunuz.

Başkalarıyla kıyaslanan çocuklar ne gibi olumsuzluklar yaşar?

Sürekli olarak başkalarıyla kıyaslanan çocuklar özgüvenlerini kaybeder.

Yaptığı her şey eleştirilip farklı örneklerle karşılaştırılan çocuklar yeteneklerini keşfetmekte zorlanabilir.

Baskılanan çocuk hayatı boyunca birilerinin kendisini yönlendirmesini bekler.

Kendisine saygı duymayı unutan çocuklar geleceğin sorunları bireyleri olmaya adaydır.

Unutmayın!

Her zaman söylediğimiz gibi her çocuk birbirinden farklıdır. Her çocuk aynı yöntemlerle dünyayı tanımaya çalışmaz. Bütün çocuklarımızın doktor mühendis olması mümkün değil. Bir evladınız doktor olurken bir diğeri iyi bir terzi olabilir. Bizler evlatlarımı gelecekte ne iş yapacak, ne kadar para kazanacak diye sevmeyiz. Biz onları Allah’ın bize verdiği en kıymetli emanet olarak kabullenip, öyle tarifsiz severiz.

Bu haber 141 kez okundu.
Eğitim - 23:12 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]