21° Açık

AK Parti Genel Başkan Vekili, Sn. Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’a göre siyaset, toplumsal memnuniyet ve moral düzen arayışıdır

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, ülkemizin tanınmış alimlerinden Cumhuriyet Dönemi’nde Latin harfleriyle yazılmış ilk ilmihal kitaplarından Amentü Şehri’nin müellifi, İstiklal Savaşı Gazilerinden merhum Binbaşı Numan Kurtulmuş’un torunu, birçok vakıf ve hayır kurumunun öncülerinden merhum Doktor İsmail Niyazi Kurtulmuş’un oğludur. 1959 yılında Ordu Ünye’de doğan Numan Kurtulmuş, Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde, lisans ve yüksek lisans […]
Siyaset - 12 Kasım 2020 15:00 A A

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, ülkemizin tanınmış alimlerinden Cumhuriyet Dönemi’nde Latin harfleriyle yazılmış ilk ilmihal kitaplarından Amentü Şehri’nin müellifi, İstiklal Savaşı Gazilerinden merhum Binbaşı Numan Kurtulmuş’un torunu, birçok vakıf ve hayır kurumunun öncülerinden merhum Doktor İsmail Niyazi Kurtulmuş’un oğludur. 1959 yılında Ordu Ünye’de doğan Numan Kurtulmuş, Lise eğitimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde, lisans ve yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. Sonrasında ABD’de Cornell Üniversitesi’nde doktora tezini hazırladı ve misafir öğretim üyesi olarak bulundu.1992 yılında iktisat doktoru, 1994 yılında ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doçent unvanı aldı. Yayınlanmış çok sayıda bilimsel makalelerinin yanı sıra “Sanayi Ötesi Dönüşüm” ve “İnsan Kaynakları Yönetiminde Japonya Modeli” isimli basılmış eserleri mevcuttur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde uzun yıllar Sosyal Siyaset, Çalışma Ekonomisi ve İnsan Kaynakları Yönetimi hocalığı yaptı.

Kurtulmuş, farklı disiplinler yardımıyla savrulma içinde günümüz dünyasının bugünü ve geleceğine dair değerlendirmelerini sunduğu Türkiye’yi Yarınlara Taşımak kitabını 2020 yılında yayınladı, 1998 yılında aktif siyasete girerek Sn. Numan Kurtulmuş Türk toplumunun önemli ve beklentileri yüksek toplumsal birlikteliğe ve Sosyal ve siyasal alanda vermiş olduğu akademik konferanslar ve etkili çalışmaları ile herkesin takdirini kazanmıştır. Yıllarca toplumun en fazla ihtiyaç duyduğu rol model lider özelliği toplumsal uzlaşı kültürünü ve sosyal ve siyasal alandaki taban iletişimi ve bilime eğitime her zaman önem veren yenilik ve gelişmelere gençlerimizi yönlendiren ve Türk siyasetinde etik değerlere ve saygınlığa önem veren liyakat ve sadakat düşüncelerini topluma hafızalara kazınmasına sebep olan düşünce lirin öncüsü durumundadır. Aynı zamanda Türk siyasetinde farklı bir saygınlık ortaya koyan kurtulmuş siyasetin yozlaşması ve kirlenmesinin de önüne geçen bir akımı ortaya koymuştur. Yıllarca siyasette aklın ve bilimin önemsizleştirildiği siyasete toplumsal bakışın memnuniyetinin yani güvenin düştüğü süreçlerde önemli mesajlar vermiş ve Türk siyasetinin artık ehil bir şekilde bilgi ve birikim objektif bakış açıları araştırmacı ve gelişime ve yeniliklere yön veren liyakati insanların yer almasını önermiştir. Siyasi geçmişinde il başkanlıkları ve genel başkanlıkların bulunduğu sn. kurtulmuş önemli bir vizyon ve misyona sahip olması hasebi ile Sn. Ak parti Gnl. Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Partiye davet edilmiş ve çok büyük bir sempati ile karşılanmıştır.

1 Kasım seçimlerinde yeniden Ordudan milletvekili adayı olmuştur. Ordulu hemşehrileri binlerce araçlık konvoylarla karşılamış, büyük bir heyecan getirmiş Orduda büyük kitlelere seslenmiş İstanbul’da yaşayan Ordulu sekiz yüz bin hemşehri ile İstanbul’da büyük toplantılara önderlik etmiştir ve millet vekili seçilmiştir. 24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan tarafından açıklanan 64. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı ve hükûmet sözcüsü olarak görev almıştır. 19 Temmuz 2017’de gerçekleşen kabine revizyonunda Kültür ve Turizm Bakanı oldu. 24 Haziran 2018’de İstanbul Milletvekili seçilen Kurtulmuş, 18 Ağustos 2018’de gerçekleşen AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi’nde AK Parti Genel Başkanvekili oldu.

Türkiye’nin milli politikalarında ve ulusal çıkarlarımızın olduğu her arenada veya uluslararası platformlarda bilgi ve derin siyaset iletişimi ile AK Parti Genel Başkanvekili Sonunda Kurtulmuş’u görürüz. Örneğin bir açıklamasında, Türkiye’nin, daima kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın yanında olduğunu belirterek, “Azerbaycan’ın herhangi bir köyüne yapılmış bir saldırı, Türkiye’nin herhangi bir köyüne yapılmış bir saldırıdır.” Demiştir.

Ermenistan’ın saldırılarında şehit olan Azerbaycanlılara Allah’tan rahmet dileyen Kurtulmuş, “Sonuna kadar, Türkiye olarak her platformda, masada, sahada, her hal haklı OLAN, ENİNDE SONUNDA MUTLAKA KAZANIR”

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun öncülüğünde fevkalade ciddi bir diplomasinin uygulandığını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu diplomasiden inşallah Azerbaycan sonuç da alacaktır. Her şart altında Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu bir kere daha ilan ediyoruz. Bu dayanışmamızı bir kere daha gösteriyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İslam dünyası ilgili açıklamalarımda dikkat çekicidir, “Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra Bahreyn’in de Filistin’e ihanet anlaşmasına katılmasını şiddetle kınıyoruz demişti. Sonrasında Ne yaparlarsa yapsınlar hainlere, gafillere rağmen Filistin halkı kazanacaktır.”
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, El Bab’da Türk Kızılay’ı, ardından Afrin’de masum halkı hedef alan canileri ve arkalarındaki savaş baronlarını lanetliyoruz.

Bu vahşetin hesabı sorulacak, emperyalistlerin bölgedeki oyunu bozulacaktır.” ifadesini kullanarak dünya barışına katkı yapmıştır. Kurtulmuş, Türkiye üç beş maşa örgütünüze ve arkasındaki emperyalist güce boyun eğecek bir ülke değildir. Niyetinizi ve hedefinizi biliyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye olarak barışın teminatı olmaya devam edeceğiz.” İfadesiyle milli duruşunu bir kez daha ifade etmiştir. Kurtulmuş, siyaset sosyolojisinin siyaset bilimi ve sosyolojiden farkı, inceleme konuları ve yaklaşımlarını ele alarak, bağımsız bir disiplin olarak gelişimini savunmaktadır. Bununla birlikte ekonomi, sosyoloji, psikoloji- , siyaset bilimi- sosyoloji ilişkileri belirsiz hale geldiğine işaret etmektedir. Siyaset sosyolojisi, sosyal psikoloji, ekonomi-politik gibi disiplinler ortaya çıkmasına ülkemizde katkıda bulunmuştur.

Kurtulmuş, Siyaset sosyolojisine yaptığı vurguda siyasetin ve siyasal kurumların toplumla ilişkilendirilmesi üzerine odaklanmasına farklı bir bakış açısı getirmiştir. Kurtulmuş, siyaset sosyolojisi disiplini toplum ve siyaset ilişkilerini soruştururken, esas olarak iktidar olgusuna odaklanır. Toplumda siyasal iktidarın nasıl dağıldığı, iktidarı ortaya çıkaran ve şekillendiren toplumsal ve siyasal koşullar, otorite, nüfuz, siyasal değişim ve meşruiyet ile ilgili konular, siyaset sosyolojisinin temel inceleme alanlarını oluşturur diyerek, ülkemize önemli katkılarda bulunmuştur.

Belki de Kurtulmuş’un klasik siyasilerden en önemli farkı; Otorite güce, zora ve tehdide başvurmaksızın bir siyasal iradenin yürütülmesi ve sürdürülmesi prensibini savunmasından kaynaklanmaktadır. Kurtulmuş, Ak Parti’yi diğer siyasal partilerden ayıran kapsama alanını zenginleşmesine katkı vermiştir. Ak Partinin felsefesinde Kurtulmuş’un izlerini görürüz, Kurtulmuş’a göre siyaset, toplumsal memnuniyet ve moral düzen arayışıdır. Buna göre Sayın Kurtulmuş, siyasete farklı bir bakış açısı ortaya koymuştur. Siyaset ve devlet ilişkisinde disipline çok büyük önem vermiştir. Ülkemizin siyaset kültürüne ve toplum siyaset ilişkisinde ahlaki ve erdemli duruşu ile Sayın Numan Kurtulmuş örnek alınacak bir şahsiyettir. Uzun yıllar Türt toplumu siyaset kültürüne zenginlik katacağına inanıyor, başarılar diliyorum.

                                                                                              Yücel Yalçınkaya

APF (Avrupa Basın federasyon üyesi)

Bu haber 554 kez okundu.
Siyaset - 15:00 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bakan Koca: Milletçe yaptığımız fedakarlığın etkisini vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarda görmeye başladık
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Milletçe yaptığımız fedakarlığın etkisini vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarda görmeye başladık. Yakında durumun ağır hasta ve vefatlara da yansıyacağını biliyoruz.” dedi. EDİRNE (AA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bölge Değerlendirme Toplantısı için geldiği kentte Edirne Valisi Ekrem Canalp’i ziyaret etti. Ziyaret sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Koca, ülke genelinde sıkılaştırılmış kurallarla süren bir […]
 • 02
  Milli Savunma Bakanı Akar Libya’nın başkenti Trablus’a gitti
  Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ile Libya’nın başkenti Trablus’a gitti. ANKARA (AA) – Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Akar ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de Libya’ya hareket etti. Akar’ın Libya programıLibyalı yetkililerin yanı sıra Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz tarafından karşılanan Milli […]
 • 03
  Bakan Muş: Nisan ihracatımız 18,8 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek rakamı
  Ticaret Bakanı Muş, “Nisanda ihracatımız yüzde 109 artışla 18,8 milyar dolar oldu. Bu tüm zamanların en yüksek nisan ayı ihracat rakamıdır.” dedi. ANKARA (AA) – Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin de katılımıyla yapılan basın toplantısında nisan ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Muş, 21 Nisan’da devraldığı Ticaret Bakanlığı görevinde, vatana […]
 • 04
  KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan “Anastasiadis küstah görmek istiyorsa aynaya bakmalı” yanıtı
  KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, “Cenevre’de sunduğum eşit egemen iki devletin iş birliğine dayalı çözüm önerimi ‘yeni bir Osmanlı İmparatorluğu’ hayali olarak değerlendiren Anastasiadis’e yanıtım, aynaya bakması ve küstahın kim olduğunu görmesidir.” dedi. LEFKOŞA (AA) – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’in paskalya mesajında ileri sürdüğü iddialara […]
 • 05
  Türkiye’de 24 bin 733 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 347 kişi hayatını kaybetti
  Türkiye’de son 24 saatte 243 bin 648 Kovid-19 testi yapıldı, 24 bin 733 kişinin testi pozitif çıktı, 347 kişi hayatını kaybetti. ANKARA(AA) – Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı. Buna göre, son 24 saatte 243 bin 648 Kovid-19 testi yapıldı, 24 bin 733 kişinin testi pozitif çıktı, 347 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 2 […]