Açık

Ağız içerisindeki mikropları öldüren baharatlar

Ağız kokusu sosyal ortamlarda utanç verici olabilir ve bazı durumlarda kaygıya bile neden olabilir. Birçok temizleme ürünü olmasına rağmen, bu ürünlerin çoğu yalnızca geçici önlemlerdir çünkü sorunun nedenini çözmezler. Ağız kokusunun birçok sebebi olabilir. Mide yanması, reflü, geniz akıntısı, ağızdaki mikroplar ve diş temizliği gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Birçok kişi düzenli olarak dişlerini fırçalasalar dahi, […]
Beslenme - 13 Temmuz 2019 10:10 A A
Ağız kokusu sosyal ortamlarda utanç verici olabilir ve bazı durumlarda kaygıya bile neden olabilir. Birçok temizleme ürünü olmasına rağmen, bu ürünlerin çoğu yalnızca geçici önlemlerdir çünkü sorunun nedenini çözmezler. Ağız kokusunun birçok sebebi olabilir. Mide yanması, reflü, geniz akıntısı, ağızdaki mikroplar ve diş temizliği gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Birçok kişi düzenli olarak dişlerini fırçalasalar dahi, ağız kokuları sabittir. Her daim hatırlatılan “düzenli ve dengeli” beslenme, burada da devreye giriyor. Çünkü fazla süt, süt ürünleri, şekerli gıdalar, kahve ve enerji içeceği tüketimi ağız kokularını tetikler. Bu besinler ağız içerisindeki mikrobun çoğalmasına sebep olur.

Bu sorunlardan doğal yolla kurtulmak için seviyeli şekilde baharat ya da bu baharatların suyunu tüketmeniz, ağızdaki mikropları gidereceği için kokuları önleyecektir.

Ağız içerisindeki mikropları öldüren baharatlar

Pul biber; sindirim sistemi üzerindeki bütün organlardaki zararlı mikropların ölmesine yardımcı olur. Mide asidini yatıştırır. Acı yemekte zorlanan kişilerin dönemsel ağız kokuları olabilir. Yemeklerin içerisinde bir miktar da olsa kullanarak, arınma ve şifa şeklinde kullanmakta fayda vardır. Dileyenler çayını da tüketebilirler.

Zerdeçal; doğal bir antiseptik ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir baharattır. Vücuttan enfeksiyon ve mikropları atar. Çayını tüketmek ya da her gün bir tutam yutmayı deneyebilirsiniz. Dilerseniz yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.

Kekik; karyofilen ve kamfen içeriği sayesinde oldukça etkili bir antibakteriyel olan bir baharat. Her yemeğe tat verip etki edeceği gibi, çayını tüketmek de ağız içerisindeki mikropların ölmesine sebep olur.

Ekinezya; enfeksiyon ve iltihap konusunda etkili olan bu bitkinin çayı oldukça fazla fayda sağlamaktadır.

Nane; özellikle limonla birleştiğinde ekstra etkilere sahip olur. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirme özelliğine de sahiptir.

Zencefil; diş eti iltihaplanmasında oldukça etkisi vardır. Kaynar su içerisine bir tatlı kaşığı kadar zencefil tozu karıştırarak içtiğiniz çay, vücuttaki toksik maddeleri ve iltihapları yok eder. Özellikle sabah kahvaltısından önce içip,15 dakika aç kaldığınızda bir haftada etkisini gösterecektir.

Bu haber 432 kez okundu.
Beslenme - 10:10 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]