15° Parçalı bulutlu

ABD sınıra duvar örüyor!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar inşa etme projesini destekleyen bir grup ABD’li, sınıra duvar inşa etmeye başladı. İnternette başlattıkları kampanyayla para toplayan grubun New Mexico eyaletindeki inşaatının görüntülerini eski ABD askeri Brian Kolfage internette paylaştı. Kolfage, inşaatın geçen yıl başlatılan kampanyada toplanan 22 milyon dolarla finanse edildiğini söyledi. Kampanya, ABD Kongresi’nin Trump’ın duvar […]
Dünya - 29 Mayıs 2019 13:57 A A
ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar inşa etme projesini destekleyen bir grup ABD’li, sınıra duvar inşa etmeye başladı.

İnternette başlattıkları kampanyayla para toplayan grubun New Mexico eyaletindeki inşaatının görüntülerini eski ABD askeri Brian Kolfage internette paylaştı. Kolfage, inşaatın geçen yıl başlatılan kampanyada toplanan 22 milyon dolarla finanse edildiğini söyledi.

Kampanya, ABD Kongresi’nin Trump’ın duvar planı için istediği bütçeye onay vermemesi üzerine başlatılmıştı.

“Tarih yazdık”

ABD Hava Kuvvetleri’nde görev yapmış eski asker Brian Kolfage, Twitter paylaşımında “Tarih yazdık! İlk defa bir uluslararası sınır duvarı kitle fonlamasıyla yapılıyor” ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe’nin haberine göre inşaatı Kolfage’ın kâr amacı gütmeyen örgütü WeBuildtheWall Inc. yürütüyor. Örgütün danışma kurulunun başında Beyaz Saray’ın eski baş stratejisti Steve Bannon bulunuyor.

“Boşluk doldurulacak”

CNN’e konuşan Bannon bu bariyerin, mevcut olan iki bariyer arasındaki 34 kilometrelik boşluğu dolduracağını söyledi. Duvarın bu kısmının maliyetinin 8 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

“Sınırlarımızı koruyoruz”

New Mexico’daki Sunland Park kentinde duvarın geçtiği arazilerden birinin sahiplerinden olan 56 yaşındaki Trump destekçisi Jeff Allen, duvarın arsasındaki yaklaşık bir kilometrelik kısmının hafta sonuna kadar bitmesini beklediğini söyledi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Allen “Bu Amerikalıların ‘Kongre, sen değersizsin ve bunun için biz savaşıyoruz. Duvarı kentimiz inşa edeceğiz’ deme yöntemi” dedi ve ekledi: “Burası Avrupa değil. Burası Amerika. Biz sınırlarımızı koruruz.”

Meksikalılardan nefret etmediğini, eşinin Meksikalı olduğunu ve kızının da Meksika’daki Ciudad Juarez’de doğduğunu söyleyen Allen, “Bu ırkçılıkla alakalı değil, kendimi korumak ve Amerika’nın güvenli bir sınıra sahip olması için. İnsanlar göçmek istiyorsa başvuruda bulunmalı” ifadelerini kullandı.

İnşaat engellenmişti

Geçen hafta ABD’de bir mahkeme Trump yönetiminin Savunma Bakanlığı bütçesinden kaynakları duvar inşaatına aktarmasını engellemişti.

Bu haber 134 kez okundu.
Dünya - 13:57 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]