24° Parçalı az bulutlu

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform paketiyle ilgili açıklamasını olumlu karşıladık

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, “Türkiye’deki hükümet, Sayın Cumhurbaşkanı reform paketiyle ilgili bir açıklama yaptı. Bunu olumlu karşıladık.” dedi. KAYSERİ(AA) – AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Kayseri Ticaret Odasını (KTO) ziyaret ederek, Başkan Ömer Gülsoy ile bir araya geldi. Gülsoy, Türkiye’nin 60 yıldır AB’ye tam üyelik için çalışmalar yaptığını, artık Türkiye’nin tam üye olarak […]
Güncel - 5 Şubat 2021 08:28 A A
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, “Türkiye’deki hükümet, Sayın Cumhurbaşkanı reform paketiyle ilgili bir açıklama yaptı. Bunu olumlu karşıladık.” dedi.

KAYSERİ(AA) – AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Kayseri Ticaret Odasını (KTO) ziyaret ederek, Başkan Ömer Gülsoy ile bir araya geldi.

Gülsoy, Türkiye’nin 60 yıldır AB’ye tam üyelik için çalışmalar yaptığını, artık Türkiye’nin tam üye olarak AB içinde olması gerektiğini söyledi.

“Sudan bahaneler üretilmeden, AB içindeki bir Türkiye’nin dünya barışına, güvenine, Avrupa ve Asya’ya büyük katkı vereceğini düşünüyoruz” diyen Gülsoy, “İkinci Dünya Savaşından sonra AB lokomotif üyeleri olan Almanya, Fransa ve diğer ülkelerin gelişimine bizim insanımız emekleriyle katkı vermiştir. Türkiye’nin bulunduğu bir AB, birliğin güvenilir ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. AB’siz bir Türkiye, Türkiyesiz bir AB düşünülemez. Ziyaretleriniz teşekkür ediyor, ilişkilerimizin gelişimine katkı sağlamasını ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Meyer-Landrut ise bu yılın başında AB ve Türkiye için yeni bir fırsat penceresi açılmasını ümit ettiklerini, önümüzdeki aylarda “pozitif gündemin” daha da somutlaştığını görmeyi dilediklerini söyledi.

“Yine de çok çalışmamız gerekecek. Diplomatik anlamda birçok çalışma yapılması gerekecek, herkesin çaba göstermesi gerekecek.” diyen Meyer-Landrut, şöyle konuştu:

“Diplomatik çalışmalar Türkiye ve Yunanistan arasında Kıbrıs konusunda hali hazırda başladı. Fransa ile Türkiye arasındaki görüşmeler de başladı. Aynı zamanda Türkiye’deki hükümet de, sayın cumhurbaşkanı da reform paketiyle ilgili bir açıklama yaptı. Bunu olumlu karşıladık. Bu paket içerisinde önemli konular yer alıyor. Ekonomik reformlar, yargı reformları, AB eylem planları, insan hakları eylem planı gibi. Bu, ülkede yapılan çalışmalar açısından çok büyük bir önem taşıyor. Aynı zamanda AB ve aday ülke olarak Türkiye arasındaki ilişkiler açısında da önem taşıyor. Bu bağlamda ne gibi gelişmeler olacak bizler de merak ediyoruz, takip edeceğiz. Kaydedilen adımların somut ve uygulamaya dönük olması gerekiyor ki faydalar hem vatandaşlar hem de ilgili aktörler tarafından görülebilsin.”

Meyer-Landrut, “Tabii ki bu süreç içinde hayal kırıklıkları, yanılgılar olmuş olabilir, belki sürecin daha hızlı ilerlemesi istenmiş olabilir. Fakat atılacak adımlar yavaş yavaş gerçekleştirilecektir, güven tesis edilerek gerçekleştirilecektir. Şu an yapmaya çalıştığım şey başarılara odaklanmak ve bunları yapı taşı olarak kullanarak, üzerlerine inşa etmek. Adım adım ilerleniyor, bir taşın üzerine başka bir taş konularak ilerleniyor.” ifadelerini kullandı.

Meyer- Landrut – Karayel görüşmesiMeyer- Landrut, AK Parti Kayseri Milletvekili ve Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Emrah Karayel ile de Kayseri Lisesindeki Milli Mücadele Müzesi’nde görüştü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası açıklama yapan Milletvekili Karayel, Türkiye ve AB ilişkileriyle ilgili önemli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Türkiye ve AB arasındaki vize serbestisi, gümrük birliği ve müzakere süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Kendisi ilişkilerin gelişmesi için önemli çaba sarf ediyor. Görüşmelere inşallah Ankara’da devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Meyer-Landrut, daha sonra Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Odası ve Abdullah Gül Üniversitesinin (AGÜ) ortaklaşa kurduğu Kayseri Model Fabrikayı ziyaret etti.

AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, fabrikayla ilgili bilgi verdi. Meyer-Landrut’a burada üretilen pilli baharat öğütme makinesi hediye edildi.

türkiye
Muhabir Esma Küçükşahin
Yayınlayan Esra Çal
Bu haber 202 kez okundu.
Güncel - 08:28 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Alman sinemasından güncel filmler İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek
  İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, 24 Eylül ile 3 Ekim tarihleri arasında Goethe-Institut iş birliğiyle Alman sinemasının güncel ve başarılı filmlerini çevrim içi olarak sinemaseverlerle buluşturacak. İSTANBUL (AA) – Goethe-Institut’un düzenlediği “Kino 2021: Alman Filmleri Türkiye”de etkinliği, festivalin çevrim içi gösterim platformu filmonline.iksv.org’dan takip edilebilecek. Bu yıl sinemalarda da gösterilecek seçkinin […]
 • 02
  Hattuşa’daki örnek Hitit surları her yıl zorlu kış şartlarına hazırlanıyor
  Hititlerin tespit edilebilen şehirleşme ve mimari özelliklerini somutlaştırmak amacıyla 15 yıl önce inşa edilen örnek Hitit surları, her yıl yaklaşık 2,5 ay süren bakım çalışmasıyla zorlu kış şartlarına hazırlanıyor. ÇORUM (AA) – Anadolu’nun ilk medeniyetlerinden Hititlerin başkenti Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa’nın girişine aslına uygun olarak kerpiçten inşa edilen 65 metre uzunluğundaki örnek Hitit surları, hemen […]
 • 03
  Beşiktaş’ta sakatlığı bulunan N’Koudou, Borussia Dortmund maçında oynayamayacak
  Beşiktaş Futbol Takımı’nda Georges-Kevin N’Koudou, sakatlığı nedeniyle bu akşam UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yapılacak Borussia Dortmund maçının kadrosundan çıkarıldı. İSTANBUL (AA) – Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, N’Koudou’nun, Süper Lig’in 4. haftasında 11 Eylül’de oynanan Öznur Kablo Yeni Malatyaspor maçında sağ ayak bileğine darbe aldığı belirtildi. Bileğinde kapsüler zorlanma ile yumuşak doku travması tespit edilen ve tedavisine devam […]
 • 04
  TEKNOFEST’te İHA Yarışmaları heyecanı Bursa’da devam ediyor
  TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışmaları, Bursa’da Yunuseli Havalimanı’nda binlerce gencin katılmıyla sürüyor. BURSA (AA) – İHA’lar konusunda farkındalığı artırmak, bu alandaki teknolojik gelişimi gençlerle paylaşmak, onları bu alana yönlendirmek ve teşvik etmek amacıyla TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST’21 kapsamında gerçekleştirilen İHA Yarışmaları; Uluslararası İHA Yarışması, Liseler Arası İHA Yarışması ve […]
 • 05
  Şehit yakını, gazi ve gazi yakını 278 kişi kamu kurumlarına atanacak
  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yarın 278 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının ataması yapılacak. ANKARA (AA) – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının atamaları, yarın saat 15.00’te Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapılacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın […]