11° Açık

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reform paketiyle ilgili açıklamasını olumlu karşıladık

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, “Türkiye’deki hükümet, Sayın Cumhurbaşkanı reform paketiyle ilgili bir açıklama yaptı. Bunu olumlu karşıladık.” dedi. KAYSERİ(AA) – AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Kayseri Ticaret Odasını (KTO) ziyaret ederek, Başkan Ömer Gülsoy ile bir araya geldi. Gülsoy, Türkiye’nin 60 yıldır AB’ye tam üyelik için çalışmalar yaptığını, artık Türkiye’nin tam üye olarak […]
Güncel - 5 Şubat 2021 08:28 A A
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, “Türkiye’deki hükümet, Sayın Cumhurbaşkanı reform paketiyle ilgili bir açıklama yaptı. Bunu olumlu karşıladık.” dedi.

KAYSERİ(AA) – AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Kayseri Ticaret Odasını (KTO) ziyaret ederek, Başkan Ömer Gülsoy ile bir araya geldi.

Gülsoy, Türkiye’nin 60 yıldır AB’ye tam üyelik için çalışmalar yaptığını, artık Türkiye’nin tam üye olarak AB içinde olması gerektiğini söyledi.

“Sudan bahaneler üretilmeden, AB içindeki bir Türkiye’nin dünya barışına, güvenine, Avrupa ve Asya’ya büyük katkı vereceğini düşünüyoruz” diyen Gülsoy, “İkinci Dünya Savaşından sonra AB lokomotif üyeleri olan Almanya, Fransa ve diğer ülkelerin gelişimine bizim insanımız emekleriyle katkı vermiştir. Türkiye’nin bulunduğu bir AB, birliğin güvenilir ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. AB’siz bir Türkiye, Türkiyesiz bir AB düşünülemez. Ziyaretleriniz teşekkür ediyor, ilişkilerimizin gelişimine katkı sağlamasını ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Meyer-Landrut ise bu yılın başında AB ve Türkiye için yeni bir fırsat penceresi açılmasını ümit ettiklerini, önümüzdeki aylarda “pozitif gündemin” daha da somutlaştığını görmeyi dilediklerini söyledi.

“Yine de çok çalışmamız gerekecek. Diplomatik anlamda birçok çalışma yapılması gerekecek, herkesin çaba göstermesi gerekecek.” diyen Meyer-Landrut, şöyle konuştu:

“Diplomatik çalışmalar Türkiye ve Yunanistan arasında Kıbrıs konusunda hali hazırda başladı. Fransa ile Türkiye arasındaki görüşmeler de başladı. Aynı zamanda Türkiye’deki hükümet de, sayın cumhurbaşkanı da reform paketiyle ilgili bir açıklama yaptı. Bunu olumlu karşıladık. Bu paket içerisinde önemli konular yer alıyor. Ekonomik reformlar, yargı reformları, AB eylem planları, insan hakları eylem planı gibi. Bu, ülkede yapılan çalışmalar açısından çok büyük bir önem taşıyor. Aynı zamanda AB ve aday ülke olarak Türkiye arasındaki ilişkiler açısında da önem taşıyor. Bu bağlamda ne gibi gelişmeler olacak bizler de merak ediyoruz, takip edeceğiz. Kaydedilen adımların somut ve uygulamaya dönük olması gerekiyor ki faydalar hem vatandaşlar hem de ilgili aktörler tarafından görülebilsin.”

Meyer-Landrut, “Tabii ki bu süreç içinde hayal kırıklıkları, yanılgılar olmuş olabilir, belki sürecin daha hızlı ilerlemesi istenmiş olabilir. Fakat atılacak adımlar yavaş yavaş gerçekleştirilecektir, güven tesis edilerek gerçekleştirilecektir. Şu an yapmaya çalıştığım şey başarılara odaklanmak ve bunları yapı taşı olarak kullanarak, üzerlerine inşa etmek. Adım adım ilerleniyor, bir taşın üzerine başka bir taş konularak ilerleniyor.” ifadelerini kullandı.

Meyer- Landrut – Karayel görüşmesiMeyer- Landrut, AK Parti Kayseri Milletvekili ve Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Emrah Karayel ile de Kayseri Lisesindeki Milli Mücadele Müzesi’nde görüştü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası açıklama yapan Milletvekili Karayel, Türkiye ve AB ilişkileriyle ilgili önemli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Türkiye ve AB arasındaki vize serbestisi, gümrük birliği ve müzakere süreciyle ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Kendisi ilişkilerin gelişmesi için önemli çaba sarf ediyor. Görüşmelere inşallah Ankara’da devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Meyer-Landrut, daha sonra Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Odası ve Abdullah Gül Üniversitesinin (AGÜ) ortaklaşa kurduğu Kayseri Model Fabrikayı ziyaret etti.

AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, fabrikayla ilgili bilgi verdi. Meyer-Landrut’a burada üretilen pilli baharat öğütme makinesi hediye edildi.

türkiye
Muhabir Esma Küçükşahin
Yayınlayan Esra Çal
Bu haber 99 kez okundu.
Güncel - 08:28 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]