24° Açık

AB, Kovid-19 ile mücadeledeki başarısızlığını milyarlarca doz aşıyla örtmeye çalışıyor

AB, Kovid-19 ile mücadeledeki başarısızlığını milyarlarca doz aşıyla örtmeye çalışıyor Çin’de başlayan ve Avrupa’da hızla yayılan hastalık AB ülkelerinin sağlık sistemleri ve AB dayanışmasının sorgulanmasına yol açtı. BRÜKSEL (AA) – Avrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede üyelerinin sağlık sistemlerinin yetersizliği ve hantal karar alma mekanizmaları gibi sebeplerle ortaya koyduğu başarısızlığı, aşı geliştiren […]
Dünya - 14 Ocak 2021 10:28 A A
AB, Kovid-19 ile mücadeledeki başarısızlığını milyarlarca doz aşıyla örtmeye çalışıyor
Çin’de başlayan ve Avrupa’da hızla yayılan hastalık AB ülkelerinin sağlık sistemleri ve AB dayanışmasının sorgulanmasına yol açtı.

BRÜKSEL (AA) – Avrupa Birliği (AB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede üyelerinin sağlık sistemlerinin yetersizliği ve hantal karar alma mekanizmaları gibi sebeplerle ortaya koyduğu başarısızlığı, aşı geliştiren firmalardan milyarlarca doz aşı alarak geride bırakmak istiyor.

2019’un sonunda Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan Kovid-19 virüsü, Avrupa ülkelerinin birçoğunu ağır şekilde etkiledi. Fransa, İspanya, İngiltere, İtalya, Belçika gibi ülkelerde hızla yayılan hastalık nedeniyle Avrupa salgının merkezi ilan edildi.

Birçok AB ülkesinde kısa sürede binlerce kişi hayatını kaybetti. Yaşlı nüfusa sahip bu ülkelerde sağlık sistemlerinin yetersizliği ölümlerin artmasına yol açtı. Buna AB karar alma mekanizmalarındaki hantallık da eklenince kriz derinleşti. AB’nin üye ülkelere destek sağlamada “hantal ve gönülsüz” bir görüntü sergilemesi de 27 üyeli birliğe ağır eleştiriler yapılmasına yol açtı.

Almanya ve Fransa sağlık malzemesi ihracatına kısıtlamalar getirirken Avusturya, Çekya gibi ülkeler AB kurumlarına etkisiz kaldıkları için eleştiriler yöneltti.

Birlik üyelerinin 2020’nin bahar aylarındaki ilk dalgada birbirlerine sınırlarını kapatarak serbest dolaşımı öngören Schengen sistemini fiilen askıya alması, sağlık personeli ve malzemesine acil ihtiyaç duyan ülkelere yardım gönderilmemesi gibi etkilerle “AB’nin temelini oluşturan dayanışma” ilkesi sadece sözde kalmış oldu. İtalya’ya ihtiyaç duyduğu sağlık malzemesinin Çin’den gelmesiyle Avrupa ülkeleri ve AB kurumları ayıplandı, İtalyan yetkililer AB’ye olan isyanlarını dile getirdi.

Sağlık politikalarını belirlemede bağımsız hareket eden Avrupa ülkeleri aylar süren sıkı kısıtlamalarla 2020 yazına doğru salgında rahat bir nefes aldı. İlk dalganın ağır hasarla geride kalması ve aşı geliştirme çalışmalarında ilerlemeler sağlanmasıyla AB harekete geçti. AB Komisyonu, üye ülkeler adına aşı geliştiren şirketlerle görüşmeler yapmaya başladı.

Komisyon, bugüne kadar 6 firmayla yaklaşık 2,3 milyar doz aşı alabilecek şekilde sözleşmeler yaptı. Birlik, opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 600 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 160 milyon doz aşı almak için sözleşme imzaladı.

AB ayrıca Novavax ile 200 milyon doz, Valneva ile 60 milyon doz aşı alımı hakkındaki ön görüşmeleri tamamladı ancak henüz sözleşmede imza aşamasına gelinmedi.

Avrupa aşılamada ağır ilerliyorKasım 2020’de Kovid-19 aşıların geliştirilmesiyle salgından çıkış için umut ışığı doğdu. İlk olarak Almanya’da yaşayan Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin BioNTech firmasının ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği aşının virüse karşı korumada etkili olduğu açıklandı. Ardından yine Amerikalı Moderna ve İngiltere’deki Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın ürettiği aşılarının etkinliği duyuruldu.

Bu aşıların AB ülkelerinde kullanımı için AB Komisyonunun onayı gerekiyordu. Birlik bu kez de aşıların onay sürecinde geç kalmakla eleştirildi. Çünkü ABD ve İngiltere’de BioNTech-Pfizer aşısına onay kısa sürede çıkmış ve aşılamalar başlamıştı.

Eleştiriler üzerine AB’nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA) da değerlendirme sürecini öne çekerek 21 Aralık 2020’de aşıya onay verilmesi için tavsiye kararı aldı. Bunun ardından onayı vermesi gereken AB Komisyonu saatler içinde tavsiye kararını onayladı. Onayın ardından aşıların dağıtımı başladı ve 27 Aralık’ta aşılamaların AB ülkelerinde başladığı duyuruldu. Moderna’nın aşısı da 6 Ocak’ta onay sürecini tamamlayarak kullanıma sunuldu.

Ancak AB ülkeleri şimdi de aşılama süreci yavaş ilerlediği için eleştiriliyor. Her ülkeye gönderilecek doz miktarı nüfusuna göre belirleniyor. Gönderilen aşıların halka nasıl ve ne zaman uygulanacağına üyeler karar veriyor.

İsrail nüfusunun yüzde 22’sini, Birleşik Arap Emirlikleri yüzde 14,1’ini, İngiltere yüzde 4,2’sini, ABD yüzde 2,8’ini aşılamışken AB ülkelerinin çoğunda bu oran yüzde 1’in altında seyrediyor. Salgından en fazla etkilenen ülkelerden İtalya’da aşılama oranı yüzde 1,3, İspanya’da yüzde 1, Almanya’da yüzde 0,8, Slovenya’da yüzde 1,2 düzeyinde.

En yüksek aşılama oranı 13 Ocak itibarıyla yüzde 2 ile Danimarka’da, en düşük oran on binde 7 ile Belçika’da görülüyor. Fransa’da nüfusun binde 3’ü, Polonya’da binde 8’i, Macaristan’da binde 9’u aşılandı.

AB ülkelerindeki vaka ve ölümler toplam sayıların 5’te biriDünya genelinde 13 Ocak itibarıyla 92 milyonun üzerinde Kovid-19 vakası ve 1,97 milyondan fazla ölüm kaydedildi.

AB ülkelerindeki 17,4 milyon civarında vaka sayısı ve 410 bine yakın ölüm ise bu sayıların yaklaşık 5’te birini oluşturdu. Oysa dünya genelindeki 7,8 milyar nüfus içinde AB ülkelerinin payı 450 milyon ile yüzde 5,7.

AB ülkeleri arasında en fazla vaka 2,8 milyonla Fransa’da, 2,3 milyonla İtalya’da, 2,1 milyonla İspanya’da, 2 milyonla Almanya’da ve 1,4 milyonla Polonya’da görüldü.

dünya
Muhabir Ömer Tuğrul Çam
Yayınlayan Nuray Tunçay
Bu haber 92 kez okundu.
Dünya - 10:28 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sağlık Bakanı Koca, TURKOVAC aşısı için 846 bin 451 kişinin gönüllü olduğunu duyurdu
  Sağlık Bakanı Koca, yerli inaktif Kovid-19 aşısı TURKOVAC’ın Faz 3 çalışması için gönüllü olmak üzere 846 bin 451 kişinin başvurduğunu bildirdi. ANKARA (AA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Turkovac’ın 3. faz çalışmalarında ilk doz uygulandı. 40 bin 800 gönüllünün yardımına ihtiyaç duyulduğu halde, E-Nabız üzerinden kısa sürede 846 bin 451 […]
 • 02
  ABD, Kızılderili çocukların yatılı okullardaki akıbetini araştıracak
  Kanada’da Katolik Kilisesi’ne ait bir okulun bahçesinde yüzlerce Kızılderili çocuk cesedi kalıntısının bulunmasının ardından ABD İçişleri Bakanlığı da harekete geçti. WASHINGTON (AA) – Kanada’da Katolik Kilisesi’ne ait bir okulun bahçesinde 215 Kızılderili çocuk cesedi kalıntısının bulunması üzerine ABD İçişleri Bakanı Deb Haaland, ABD topraklarında yerli çocukların okutulduğu yatılı okulları ve buralarda kaybolan çocukların akıbetini araştırmak […]
 • 03
  Konya’da Suriyeli ailenin kaldığı evde çıkan yangında 3 çocuk öldü
  Konya’da Suriyeli ailenin kaldığı iki katlı evin üst katında çıkan yangında 3 çocuk hayatını kaybetti. KONYA (AA) – Alınan bilgiye göre, merkez Selçuklu ilçesi Hocacihan Mahallesi Saray Caddesi’ndeki Suriyeli bir ailenin kaldığı 2 katlı müstakil evin üst katında yangın çıktı. Dumanları gören komşuların ihbar üzerine olay yerinde çok sayıda itfaiye ekibi ve polis ekibi sevk […]
 • 04
  A Milli Erkek Basketbol Takımı, Tokyo 2020 bileti almak için yola çıkıyor
  A Milli Erkek Basketbol Takımı, FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri’ne katılmak için yarın Kanada’nın Victoria şehrine gidecek. İSTANBUL (AA) – 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılabilmek için mücadele eden ay-yıldızlı ekip, Kanada’da düzenlenecek FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri’ne katılacak. Elemelerde Uruguay ve Çekya ile B Grubu’nda yer alan milliler, gruptaki ilk maçında 30 Haziran Çarşamba günü TSİ 05.35’te […]
 • 05
  25 yaş üzerindeki vatandaşlar aşılanıyor
  Sağlık Bakanlığınca Kovid-19’la mücadele kapsamında 25 yaş üzerindeki vatandaşların aşılanmasına başlandı. KIRKLARELİ (AA) – Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da sağlık kuruluşlarına giden vatandaşlar, hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde randevu saatlerine göre aşılarını oluyor. Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde aşı olan vatandaşlardan Ayşenur Yılmam, AA muhabirine, yaş sınırının 25’e inmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi. Aşı olduğu için […]