15° Açık

6 bin TL maaşla çalışacak eleman bulamıyorlar

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir, üniversite mezunu gençlerin büyük bir kısmının işsiz olduğunu belirterek “Ustalara 6 bin TL veriyoruz ama eleman bulamıyoruz. Gençler meslek lisesinden, üretimden kaçıyor; AVM’de güvenlikçi oluyor. Bunu düzeltmeliyiz” dedi. Türkiye işsizler ve ihtiyaç duyulan iş gücü ikileminde, çalışmayan sayısının gittikçe arttığı bir süreç yaşarken; sektör temsilcileri, ara eleman ve teknik […]
Ekonomi - 20 Mayıs 2019 11:57 A A

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir, üniversite mezunu gençlerin büyük bir kısmının işsiz olduğunu belirterek “Ustalara 6 bin TL veriyoruz ama eleman bulamıyoruz. Gençler meslek lisesinden, üretimden kaçıyor; AVM’de güvenlikçi oluyor. Bunu düzeltmeliyiz” dedi.

Türkiye işsizler ve ihtiyaç duyulan iş gücü ikileminde, çalışmayan sayısının gittikçe arttığı bir süreç yaşarken; sektör temsilcileri, ara eleman ve teknik personelde karşılaştıkları büyük sıkıntıyı bugün daha yüksek sesle dile getiriyor. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir”Sanayide, dünya ile rekabet eden bir teknoloji ve bilgiye sahibiz. Ancak hatlarda çalıştıracak ara eleman bulamıyoruz. Şu anda Türkiye’de üniversite mezunları 2 bin 500-3 bin lira maaşla işe giriyor. Biz ustalara 5-6 bin lira veriyoruz. Hatta bazı sektörlerde 40 bin lira alan ustalar olduğunu duyuyoruz. Ama, yok! Ustaların mühendislerden daha fazla kazanmasına rağmen, toplumda şöyle bir algı var; Anadolu Lisesi iyidir. Oysa buradan mezun olanların bir kısmı üniversiteye yerleşirken, büyük kısmı mesleksiz kalıyor. Diğer taraftan meslek lisesinden mezun olan da gidiyor, AVM’de güvenlik görevlisi oluyor, bu işleri yapmak istemiyor” dedi.

“Meslek liselerine karşı olumsuz algı var”

Okullara bakış açısının değiştirilmesi ve bunun topluma iyi anlatılması gerektiğini vurgulayan Sarıbekir “Meslek liselerine karşı sebepsiz bir olumsuz algı var. Sanki daha başarısız öğrencilerin tercih ettiği okullar gibi!.. Oysa diploma alıp işsiz kalmak veya hakkının çok altında kazanmak da var. Askerliği daha az yapması için bile üniversiteye gidenler var! Toplum bu konuda bilinçlendirilmeli. İki şey yapmalıyız. Çocukları meslek lisesinde okumaya ikna etmek. Ve oradan mezun olduktan sonra çalışacakları yerin, iyi bir yer olduğu, üniversiteye gitmenin her şey olmadığını anlatmak. İleride iyi maaşla işe gireceklerini bilsinler” diye konuştu.

“Sektör için ambalaj akademisini kurduk”

Türkiye Gazetesinde yer alan habere göre, Sarıbekir, sektörlerinde kalifiye personele yönelik sektörel eğitim ihtiyaçlarının tek bir çatı altında toplanması amacıyla 2014 yılında Ambalaj Akademisi’ni kurduklarını söyledi. Sarıbekir, şöyle devam etti: Akademide, birçok şirketin ihtiyacını karşılayacak teknik eğitimler veriyoruz. Silivri Anadolu Endüstri Meslek Lisesinde de iki atölye yaptık. Şimdi bir yer daha yapıyoruz. Okulun hamisi olduk. Gençleri teşvik ediyoruz. ‘Mesela meslek lisesinden mezun olan çocuk işe girdiğinde, brüt maaşının tamamını alsın’ gibi maddeler üzerinde çalışıyoruz.

Ambalajda Türkiye’ye ödül yağdı

Dünya Ambalaj Örgütü tarafından düzenlenen ve sektörün en prestijli yarışmalarından olan “WorldStar 2019 Yarışması”nda Türkiye, 22 ödül kazandı ve en çok ödül alan ikinci ülke oldu. Önceki sene 5 ödül aldıklarını hatırlatan ASD Başkanı Zeki Sarıbekir “Artık ambalaj sektöründe çok önemli bir ülkeyiz. 22 ödül önemli bir başarı. Türk ambalajcıları dizaynlarıyla ve yaptıkları yeniliklerle kendilerini Avrupa ve dünyada kabul ettirdi. Ambalaj geliştikçe ve sektör ödüller aldıkça, Türk ürünleri de dünya pazarlarında daha rahat boy gösterecektir” dedi. Yarışmada 40 ülke, 12 farklı kategoride yarıştı. 26 ödülle Japonya birinci oldu. Firmalar ödüllerini, Prag’da düzenlenen törenle aldı.

Bize 5 petkim kaldı

Ambalajda Çin’in pahalılaşmasının, Türkiye için bir avantaj olduğunu kaydeden ASD Başkanı Zeki Sarıbekir “Ham madde fiyatları şu aralar durağan. Giderlerde sıkıntı yok. Türk ambalajcısı elinden geleni yapıyor, fuarlara katılıyor, devamlı yeni pazarlar arıyor. Makine parkımız iyi. En önemli pazarımızın hemen yanı başımızdaki Avrupa olması, kalitemizi de artırıyor. Avrupa tarafından onaylanmış bu kalitemiz; Amerika, Afrika ve Orta Doğu gibi pazarlarda bizi öne çıkarıyor” dedi. Cari açığı azaltmanın önemine değinen Sarıbekir, şöyle devam etti: Teşvik veriliyor ama hep aynı ürünlere yatırım yapılıyor. Plastik ambalajda Türkiye’de bir Petkim var. İhtiyacın yüzde 13’ünü karşılıyor. Cari açığı azaltmak için, ham madde üretimine teşvik vermemiz lazım. Beş tane daha Petkim yapılmalı.

Bu haber 167 kez okundu.
Ekonomi - 11:57 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..”
  YÜCEL YALÇINKAYA; “BUGÜN DAHA BÜYÜK PROJELERİN STARTINI VERİYORUZ..” Kuruluşunun ardından pandemi sürecine rağmen ses getiren çalışmalara imza atan Anadolu Birleştirici Sanayici ve İşadamları Derneği ASİAD, ikinci genel kurulunu gerçekleştirerek kurucu başkan Yücel Yalçınkaya ve yönetimine güven tazeledi. Birbirinden seçkin konukların katıldığı kongrede konuşan Başkan Yalçınkaya, “Uluslararası yeni projelerin startını bugün veriyoruz” dedi. Merkezi İstanbul Çekmeköy’de […]
 • 02
  ASİAD Heyetinden T.C. Devet Demiryolları Genel Müdürlüğüne Ziyaret
  ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya, Beraberindeki Başkan Yardımcıları Fahri Yağlı, Sedat Erdem ve Yönetim Kurulu üyesi  Yaşar Karataş  ile birlikte Devlet Demir Yollar Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’u makamında ziyaret ettiler. Yapılan görüşmede Asiad’ın Faliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. Ziyarettten duydugu memnuniyeti dile getiren DDY Gn. Md. Uygun ASİAD’IN çalışmalarını ilgi ile takip ettiğini belirterek, […]
 • 03
  ASİAD’tan ATO Başkanı Gürsel BARAN’ a Makamında Ziyaret
  ATO Başkanı Gürsel BARAN, ASİAD Genel Başkanı Yücel Yalçınkaya ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı. Görüşmede, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.
 • 04
  Asiad’tan İstanbul Emniyet Müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’e Ziyaret
  İstanbul Emniyet müdürümüz Sn Zafer Aktaş Bey’i Asiad (Anadolu birleştirici ve sanayici iş dünyası makamında ziyaret etti. İstanbul gibi metropol bir şehrin güvenliğini en üst düzeyde sağlayan kıymetli İstanbul emniyet müdürü Zafer Aktaş, Asiad başkan yardımcıları ile yönetim kurulu ziyaret ederek İstişareler de bulundu.
 • 05
  İngiltere’de ırkçılık suçlamalarının ardından sosyal medyada ‘monarşinin kaldırılması’ çağrıları yapılıyor
  İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in torunu Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliyet’i ırkçılık ile suçlamasının ardından sosyal medyada “monarşinin kaldırılması” çağrısı yapılırken, Buckingham Sarayı’nın iddiaları soruşturması istendi. LONDRA (AA) – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Sussex Dükü Prens Harry’nin eşi Meghan Markle’ın oğluna “ten renginin koyu olacağı” endişesiyle “prens” unvanının verilmediği” yönündeki açıklaması, Kraliyet’e yönelik tepkiye […]